Laptopy biznesowe to kategoria sprzętu znacząco różniąca się od typowego notebooka dla użytkownika domowego. Dużo większe znaczenie ma w nich bezpieczeństwo danych, komfort pracy w nietypowych warunkach (poza biurem, w drodze itp.), wydajność oraz czas działania na baterii. Nic zatem dziwnego, że wybór dobrego laptopa do biznesu nie jest prosty - komputer ma być naszym narzędziem pracy, więc mamy prawo oczekiwać od niego więcej. W tym przewodniku pokazujemy, jakie cechy notebooka są ważne z punktu widzenia użytkownika profesjonalnego oraz jak wybrać laptopa biznesowego optymalnie dopasowanego do naszych potrzeb.
Matryca - matowa czy dotykowa?

Jedną z głównych cech odróżniających notebooki biznesowe od konsumenckich jest obecność w tych pierwszych matowej matrycy. Jakie to ma znaczenie? Laptopy z matową matrycą pozwalają skuteczniej pracować w miejscach silnie oświetlonych, np. w salach konferencyjnych z dużymi oknami czy w pociągu. Na matowych ekranach nie pojawiają się odbicia światła, które to mogą być dużym utrudnieniem dla właścicieli notebooków z błyszczącą matrycą. O ile nie przeszkadza to tak bardzo w domowych laptopach o multimedialnym przeznaczeniu (gry czy filmy), o tyle refleksy świetlne mogą poważnie utrudnić pracę na laptopie. Jest to szczególnie ważne w przypadku ludzi biznesu, którzy oczekują od sprzętu komputerowego wysokiej funkcjonalności w każdych warunkach, także w środkach transportu lub jasno oświetlonych pomieszczeniach.
Drugim rozwiązaniem są zyskujące na popularności ekrany dotykowe. Znajdziemy je najczęściej w sprzęcie o dużej mobilności - tabletach, urządzeniach 2w1 i ultrabookach konwertowalnych. Ekran tego typu znacząco zwiększa wygodę obsługi sprzętu np. poza biurem, nierzadko dając nam możliwość odręcznego pisania czy rysowania przy pomocy cyfrowego piórka. Funkcje dotykowe dostępne są także w laptopach o klasycznej konstrukcji oraz w zestawach All-in-One - najczęściej jest to ukłon w stronę użytkowników zajmujących się profesjonalnym tworzeniem grafik lub projektowaniem. Główną wadą matrycy dotykowej jest jej błyszcząca powierzchnia, gdyż zabezpiecza ją tafla utwardzonego szkła. Pozostaje nam czekać na debiut rozwiązań dotykowych o matowym charakterze - część producentów już zapowiedziała tego typu ekrany, nareszcie uwalniając nas od wyboru "albo mat, albo dotyk".
Bezpieczeństwo danych
Użytkownicy biznesowi mają z reguły większe wymagania odnośnie bezpieczeństwa danych na swoich komputerach niż przeciętny konsument. Producenci notebooków klasy biznes proponują rozwiązania, które mają na celu ochronę wrażliwych informacji. Jednym z nich jest wbudowany w obudowę laptopa czytnik linii papilarnych. Możemy go używać zamiast hasła przy uruchamianiu notebooka lub w innych momentach, kiedy dane na naszym komputerze narażone są na przechwycenie (np. wyjście z trybu wygaszania ekranu).

Inną propozycją biometrycznej identyfikacji użytkownika jest technologia Palm Secure. Zamiast odcisku palca, notebook przy pomocy podczerwieni skanuje układ żył w nadgarstkach użytkownika. Ta metoda zabezpieczenia laptopa uznawana jest za lepszą nawet od czytnika linii papilarnych - znajdziemy ją chociażby w notebookach
Fujitsu LifeBook U938. Identyfikację użytkownika może również ułatwić czytnik kart inteligentnych (Smart Card).
Niezwykle istotne dla użytkowników korporacyjnych jest też bezpieczeństwo danych przechowywanych w komputerze osobistym. Tu z pomocą przychodzi TPM (Trusted Platform Module). Jest to specjalny moduł zajmujący się szyfrowaniem danych w sposób nieobciążający komputera. Dzięki użyciu tego rozwiązania zdalne przechwycenie wrażliwych danych lub nieuprawnione przeniesienie je na inny komputer jest znacznie utrudnione.
Wytrzymała konstrukcja
Laptopy biznesowe powinny być przygotowane do pracy w różnych warunkach. Korzystanie z notebooka w podróżach służbowych czy w terenie wiąże się z narażaniem go na wstrząsy, otarcia, obicia i inne urazy. Materiały, z których została wykonana obudowa, mają więc bardzo duże znaczenie - dzięki zastosowaniu lekkich stopów metali konstrukcja stanie się nie tylko wytrzymalsza, ale również odczuwalnie lżejsza.
Projektanci, tworząc notebooki biznesowe z wyższej półki, chętnie sięgają po aluminium oraz lekki i wytrzymały stop magnezu (HP Folio, HP EliteBook, Dell Latitude, Dell Precision, Fujitsu LifeBook). Firma Lenovo stosuje własne mieszanki włókien węglowych, wysokiej jakości tworzywa oraz włókien szklanych. W połączeniu z kultowym, "pudełkowym" designem rodziny ThinkPad daje to naprawdę wytrzymałą i zwartą konstrukcję.
Ekstremalnym przykładem notebooka "terenowego" są konstrukcje typu "rugged". Są to komputery o grubej i masywnej konstrukcji przystosowane do pracy w środowisku zabójczym dla zwykłej elektroniki. Nie straszne im pył, wilgoć, upadki, niskie i wysokie temperatury - hermetyczna obudowa, nowatorskie chłodzenie oraz ekran o bardzo wysokiej luminancji pozwolą na pracę nawet na placach budowy czy podczas rajdów terenowych.
W ofercie kuzniewski.pl nie brakuje i takich maszyn wyprodukowanych przez ekspertów w dziedzinie wytrzymałości - firmy Getac oraz Durabook.
Mobilność i wydajność
Jednym z istotniejszych dylematów użytkownika biznesowego jest kompromis między mobilnością a wydajnością laptopa. Z jednej strony notebook dla aktywnego biznesmena nie może być zbyt duży i nieporęczny, gdyż utrudni to wyjazdy służbowe. Z drugiej strony - do pracy niezbędny jest również wydajny procesor, żywotna bateria oraz szybki i bezpieczny nośnik danych.
Odpowiedzią na tego rodzaju oczekiwania jest bardzo popularna kategoria lekkich i wydajnych laptopów - ultrabooki. Pomimo niezwykle smukłych obudów oraz małej wagi oferują świetne osiągi dzięki nowoczesnym procesorom oraz szybkim dyskom SSD. Przykładowe serie ultrabooków biznesowych z naszej oferty to HP EliteBook Folio, Lenovo ThinkPad X1 Carbon oraz Dell XPS.
Za sukcesem ultrabooków w największym stopniu stoi firma Intel i wciąż rozwijana idea procesorów niskonapięciowych. Są to układy zapewniające wydajność niezbędną do pracy przy jednoczesnym zachowaniu niskiej emisji ciepła i niewielkiego zużycie energii. I właśnie dzięki tym cechom ultrabooki i inne komputery mobilne pracują obecnie nawet kilkanaście godzin na własnym zasilaniu, nie rażąc przy tym głośną pracą i przegrzaną obudową. Nie oznacza to jednak, że szukając sprzętu o dużej mobilności, nie znajdziemy rozwiązań opartych o czterordzeniowy procesor o standardowym napięciu. Dzięki nowej kategorii sprzętu - ultramobilnym stacjom roboczym - możemy wyposażyć się w maszynę o niewielkiej wadze i smukłej linii obudowy, zapewniającą wydajność najmocniejszych mobilnych CPU - Intel Xeon.
Na wydajność i niezawodność sprzętu wpływa także zastosowany nośnik danych. W biznesie coraz rzadziej sięga się po dyski talerzowe - choć są tańsze i gwarantują dużą pojemność, to ich osiągi oraz podatność na awarie mechaniczne nie zachęcają do montowania ich w sprzęcie z wyższej półki. Zdecydowanie lepszym wyborem są dyski SSD występujące w różnych formach i pojemnościach. W zależności od wybranego modelu będziemy mogli sięgnąć po klasyczną wersję 2,5-calową, nośnik w formie karty M.2 lub kartę M.2 obsługującą standard NVMe o niezrównanych czasach zapisu i odczytu danych.
Estetyka

W świecie biznesu krzykliwa kolorystyka oraz ekstrawaganckie wzornictwo niekoniecznie są mile widziane. Na spotkaniu służbowym czy na konferencji fantazyjny notebook może okazać się średnio udanym dodatkiem do naszego zawodowego wizerunku. W cenie są raczej minimalizm, wysoka jakość wykonania i nacisk na funkcjonalność. Na szczęście producenci doskonale zdają sobie z tego sprawę, oprócz schludnych i powściągliwych w detale laptopów oferując czasem także konstrukcje nietuzinkowe i przykuwające oko, a przy tym wciąż eleganckie. Doskonałym tego przykładem są ultrabooki
Envy 13 od
HP.
Wygoda pracy z urządzeniami zewnętrznymi
Wielu klientów biznesowych podczas pracy z notebookiem korzysta z licznych urządzeń peryferyjnych typu projektor, skaner czy drukarka. Sprawia to, że ergonomia naszego stanowiska pracy w dużej mierze zależy od liczby i rozmieszczenia portów w notebooku. Warto w takiej sytuacji zadbać o stację dokującą, która zwiększy wybór dostępnych portów oraz uchroni nasze stanowisko pracy przed zalegającymi przewodami. Klasyczne stacje dokujące łączą się z notebookiem specjalnym gniazdem na boku lub spodzie obudowy, stając się dla niego swoistą podstawką. W nowszych maszynach możemy w tym celu wykorzystać gniazdo Thunderbolt 3 i kompatybilne z nim stacje. W mniej zaawansowanych laptopach wspierać nas może replikator portów podłączany do USB - jego funkcjonalność jest zauważalnie mniejsza, ale to zawsze większa wygoda pracy.
Laptopy biznesowe - podsumowanie
Najważniejsze cechy notebooków biznesowych to dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkownika matryca, zaawansowane rozwiązania związane z bezpieczeństwem, wytrzymała konstrukcja, odpowiednia równowaga między mobilnością a wydajnością, profesjonalny wygląd oraz możliwość wygodnej pracy z urządzeniami peryferyjnymi. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi poradnikami.