Laptop dla grafika to alternatywa wobec komputera stacjonarnego lub dla zestawu łączącego wysokiej klasy monitor z mniej zaawansowanym notebookiem. Jego główną zaletą jest możliwość łatwego przeniesienia naszego miejsca pracy, bez konieczności zabierania ze sobą ciężkich i nieporęcznych urządzeń peryferyjnych.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa dla grafika? Co jest ważne podczas pracy z notebookiem w aplikacjach graficznych - od Adobe Photoshop po programy CAD-owskie? Jaki laptop dla grafika wybrać?
Jakość matrycy notebooka
Notebooki o przekątnej ekranu mniejszej niż 15,6 cala niespecjalnie nadają się do częstej pracy z grafiką. Projektanci CAD, web designerzy oraz właśnie graficy oczekują od sprzętu dużej przestrzeni roboczej w wysokiej rozdzielczości. W zastosowaniach graficznych przekątna poniżej 15,6 cala to mniejszy komfort pracy - w tym przypadku mobilność musi jednak ustąpić pola ergonomii pracy.
Kluczowe dla grafików będą rozdzielczość matrycy, jej zdolność do odwzorowania barw, kontrast oraz podświetlenie (luminacja).
Optymalne proporcje ekranu wynoszą 16:9 lub 16:10, czyli np. w przypadku notebooków siedemnastocalowych za minimalną rozdzielczość do pracy uznaje się Full HD (1920 x 1080 pikseli). Na rynku rośnie jednak liczba notebooków oferujących rozdzielczość wyższą od Full HD. Matryce o rozdzielczości 3K (2880 x 1620) czy 4K (3840 x 2160) napotkamy w najlepszych konfiguracjach laptopów dla profesjonalistów.
Są trzy popularne standardy pomiaru odwzorowania barw - sRGB, NTSC oraz AdobeRGB (różnią się zakresem widzialnej dla ludzkiego oka palety kolorów, które obejmują). Laptop dla grafika powinien odwzorowywać praktycznie całe spektrum sRGB oraz jak najwięcej AdobeRGB.
Pożądany w pracy ze zdjęciami, animacjami czy grafiką CAD jest wysoki kontrast matrycy (min. 300:1) oraz wysoki poziom luminacji ekranu (podświetlenia). Najbardziej zaawansowane modele mogą pochwalić się luminacją na poziomie 350 cd/m2, ale już osiągi w okolicach 250 cd/m2 zapewniają dobry komfort pracy. Warto również zwrócić uwagę na to, czy podświetlenie jest względnie równomierne dla całej przestrzeni ekranu.
Tak wyglądają wyniki testu ekranu
mobilnej stacji roboczej Lenovo ThinkPad P70 (więcej na
lab-kuzniewski.pl):

A tak prezentuje się w tej kategorii gamingowy Acer Predator 17 wyposażony w wysokiej klasy matrycą IPS (więcej na lab-kuzniewski.pl):

Laptop dla grafika - kąty widzenia
Profesjonaliści najchętniej sięgają po matryce matowe, gdyż rozwiązania o błyszczącej powierzchni oznaczają niższy komfort pracy w mocno oświetlonych pomieszczeniach oraz na zewnątrz. Ekran działa w takich sytuacjach jak lustro, co nie uprzyjemnia pracy. Część użytkowników decyduje się jednak na rozwiązania wspierające dotyk, gdyż umożliwia to wykorzystanie całego ekranu jako narzędzia pracy, w czym dodatkowo może nas wspierać cyfrowe pióro.

Szerokie kąty widzenia oraz mocny kontrast zapewnią tylko matryce z wyższej półki cenowej. Ekrany wykonane w technologii IPS lub pokrewnej są więc oczywistym wyborem dla użytkowników oczekujących obrazu o znakomitych parametrach. Na wyróżnienie zasługują w tym miejscu stosowane w urządzeniach HP matryce DreamColor, oferujące imponujący kontrast, bardzo szerokie kąty widzenia oraz 100% odwzorowania wszystkich trzech przestrzeni barw - sRGB, NTSC oraz Adobe RGB.
Wydajność graficzna i ogólna
Do pracy z programami graficznymi niezbędny będzie mocny procesor, najlepiej dwu- lub czterordzeniowy. To minimum potrzebne do zaspokojenia zapotrzebowania na moc obliczeniową aplikacji typu Adobe Photoshop oraz innych programów często używanych przez grafików i projektantów.

Domyślny wybór w mobilnych stacjach roboczych to czterordzeniowe procesory Intel Core i7, ale dla użytkowników oczekujących niezrównanych osiągów przygotowano także modele z układami Intel Xeon, pozwalający m.in. na wykorzystanie pamięci z korekcją błędów (ECC) - funkcja bardzo przydatna przy skomplikowanych obliczeniach i projektach.

Na wydajność ma również wpływ karta graficzna - laptop dla wymagającego grafika powinien posiadać profesjonalny układ graficzny (NVIDIA Quadro® lub AMD FirePro), chociaż przy pracy z mniej wymagającą grafiką nie jest to konieczne - tam w zupełności poradzi sobie układ zintegrowany.
Ilość pamięci operacyjnej (RAM) oraz miejsca na dysku twardym zależy tak naprawdę od potrzeb użytkownika, ale faktem jest, że programy graficzne przetwarzają i generują duże ilości danych. Dobre stacje robocze dla grafika mają w standardowych konfiguracjach 8 GB pamięci RAM, ale zwiększenie jej do 32 lub nawet 64 GB dodatkowo polepszy wydajność komputera przy pracy.
Pamiętajmy również o odpowiednim nośniku danych. Dysk twardy o pojemności 500 GB oraz prędkości obrotowej 7200 RPM to minimum dla większości grafików, web designerów oraz projektantów CAD. Dla dodatkowego poprawienia wydajności warto rozważyć konfigurację dwudyskową - na szybki SSD trafia system i wykorzystywane aplikacje (także graficzne), natomiast pojemny dysk talerzowy służy do przechowywania plików o dużych rozmiarach. Stworzenie takiej konfiguracji nie jest obecnie żadnym problemem, gdyż współczesne maszyny często pozwalają na zamontowanie więcej niż jednego dysku. W dużym stopniu jest to zasługa rosnącej popularności dysków SSD w formie karty M.2 zajmujących znacznie mniej miejsca we wnętrzu obudowy niż typowy nośnik 2,5-calowy.
Kultura pracy
Nie tylko wydajność jest ważna przy pracy. Warto również zwrócić uwagę na takie aspekty notebooka jak system chłodzenia, głośniki czy akumulator. Niestety - w wielu laptopach dla grafików ujemną stroną dużego zapotrzebowania na moc obliczeniową (a co za tym idzie energię) jest nagrzewanie się podzespołów i/lub wysoki poziom hałasu generowanego przez system chłodzenia. Najlepsze modele robocze z serii
HP ZBook,
Dell Precision,
HP EliteBook,
Lenovo ThinkPad czy
Fujitsu Celsius wyróżniają się jednak wysoką kulturą pracy zarówno pod względem emisji hałasu, jak i ciepła.
Czas pracy na baterii
Do niedawna czas pracy na baterii nie był mocną stroną notebooków o dużej wydajności, zapewniając użytkownikowi od dwóch do trzech godzin działania na własnym zasilaniu. Obecnie dzięki nowoczesnym procesorom Intel i rozwojowi systemów zarządzenia energią nawet duże stacje robocze potrafią zaskoczyć osiągami na własnym zasilaniu. Doskonałym tego przykładem jest wspomniany już Lenovo ThinkPad P70, który podczas testów przeprowadzanych przez redaktorów portalu lab-kuzniewski.pl umożliwił ponad ośmiogodzinną pracę z pakietem Office.
Laptop dla grafika - podsumowanie
Najważniejsze dla profesjonalistów pracujących z programami graficznymi są wielkość ekranu oraz pozostałe parametry matrycy - odwzorowanie kolorów, podświetlenie, matowa lub dotykowa powłoka. Kluczowa jest także wydajność sprzętowa notebooka - od procesora poprzez kartę graficzną, aż po pamięć RAM i przestrzeń dyskową. To te czynniki decydują o jakości pracy z laptopem.
Jak zawsze zapraszamy do
kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą w dobraniu sprzętu do Państwa potrzeb. Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi pozostałymi
poradnikami, w tym przede wszystkim z poradnikiem "
Jak wybrać notebooka?".