W teorii niemal dowolny laptop nadaje się do pracy, jednak nie każdy notebook sprawdzi się przy pracy w określonych warunkach - szczególnie, jeżeli zależy nam na zachowaniu odpowiednio wysokiej ergonomii. Najważniejsze jest więc wybranie komputera dopasowanego do naszych potrzeb, celów oraz - co równie istotne - budżetu. Różnorodność modeli i konfiguracji jest w tej chwili tak duża, że bez podstawowej analizy własnych oczekiwań ryzykujemy przepłacenie za laptopa o specyfice i możliwościach nieadekwatnych do naszych oczekiwań.
W tym przewodniku pokazujemy, jak wybrać laptopa do pracy. Podzieliliśmy je na trzy kategorie - do zwykłej pracy w biurze, do mobilnej pracy poza nim i do pracy z wymagającym oprogramowaniem.
Laptopy do pracy w biurze
Notebooki do podstawowych zadań biurowych nie wymagają szczególnie wydajnych podzespołów czy specjalnych konfiguracji. Oprócz wysokiego komfortu pracy, który zapewnią nam duży ekran i wygodna klawiatura, warto zwrócić uwagę na pojemny dysk twardy - szczególnie, jeżeli pracujemy z dużą ilością danych. Komfort i porządek na stanowisku pracy uzyskamy dzięki możliwości sensownego podpięcia innych urządzeń biurowych do komputera. Ułatwią to wszelkiego typu stacje dokujące oraz replikatory portów.

Do pracy biurowej nie są potrzebne procesory o najwyższej wydajności. Niskonapięciowe jednostki Intel Core i3 czy nawet Intel Pentium doskonale sprawdzają się przy tego rodzaju zastosowaniach, cechując się równocześnie niską emisją ciepła, przez co pozytywnie wpływają na kulturę pracy notebooka. Po mocniejsze rozwiązania (Intel Core i5) warto sięgnąć w przypadku pracy z bardziej wymagającymi aplikacjami lub gdy obowiązki służbowe wymagają od nas korzystania z kilku programów jednocześnie.
Większość notebooków typowo biurowych korzysta ze zintegrowanych układów graficznych. Współczesne grafiki tego typu dorównują wydajnością układom niezależnym sprzed kilku lat, więc znakomicie radzą sobie pracy z pakietem biurowym i podobnymi programami biznesowymi. Wydajniejsze rozwiązania graficzne potrzebne będą w przypadku operowania na programach do edycji grafiki i multimediów.
Pracownicy administracyjni, księgowi oraz inne osoby związane z pracą biurową z pewnością docenią większy rozmiar ekranu. Notebooki o przekątnej matrycy poniżej 14 cali to świetny wybór, jeżeli często podróżujemy, jednak w biurze lepiej spisują się większe modele - część użytkowników szczególnie chwali sobie duże laptopy o siedemnastocalowej przekątnej.
Laptopy do pracy w drodze i w terenie
Gdy większość lub dużą część naszych obowiązków zawodowych wykonujemy poza biurem, do pracy będzie nam potrzeby laptop zupełnie innego typu. Planując pracę w podróży lub inspekcję terenową, nie zabierzemy ze sobą siedemnastocalowego notebooka ważącego niemal trzy kilogramy, lecz urządzenie lekkie, poręczne i długo pracujące na baterii.

I właśnie czas pracy bez zasilacza to jedno z najważniejszych kryteriów przy wyborze notebooka mobilnego. Najlepsze laptopy tego typu mogą pochwalić się pracą na zasilaniu wewnętrznym od 5 do 6 godzin, choć istnieją modele o dwóch bateriach, potrafiące zapewnić kilkunastogodzinny czas pracy - należy do nich chociażby
Lenovo ThinkPad X270.
Laptopy dla specjalistów pracujących w drodze powinna cechować podwyższona mobilność. W praktyce oznacza to niewielkie rozmiary - przekątną ekranu 14 cali lub mniejszą oraz smukłą i lekką obudowę. Tego typu wymagania doskonale spełnia stosunkowo nowa kategoria laptopów -
ultrabooki. Warto również przyjrzeć się
laptopom mobilnym.
W notebookach zaprojektowanych do pracy poza biurem niezwykle istotna jest obecność matowej matrycy. Ekrany błyszczące (glare) stają się praktycznie bezużyteczne na świeżym powietrzu - efekt lustra, który można w miarę kontrolować przy sztucznym świetle, na zewnątrz staje się tak wyraźny, że na ekranie będziemy widzieli głównie siebie i otaczający nas świat. Ekran matowy eliminuje ten problem, chroniąc użytkownika również przed refleksami świetlnymi. Na szczęście w segmencie biznesowym matryce matowe stały się praktycznie standardem.
Laptopy do pracy z zaawansowanymi aplikacjami (np. grafika, programy CAD)
Jeszcze inne oczekiwania wobec notebooków będą mieli profesjonaliści zajmujący się grafiką, projektowaniem lub innymi dziedzinami wymagającymi zaawansowanych programów obliczeniowych. W takim przypadku do stabilnej i wydajnej pracy niezbędne będą komputery o zdecydowanie mocniejszych konfiguracjach.

Laptop dla grafika czy projektanta powinien więc posiadać wydajny procesor (np. dwurdzeniowy lub czterordzeniowy Intel Core i5 lub Intel Core i7), profesjonalny układ graficzny (np. NVIDIA Quadro®), dużo pamięci RAM (min. 16 GB) oraz dysk twardy o dużej pojemności i szybki transferze danych. Nie bez znaczenia będą również parametry matrycy - oprócz matowej powierzchni powinny ją cechować ponadprzeciętne odwzorowanie kolorów i mocne podświetlenie. Najwydajniejsze notebooki do pracy należą do kategorii
mobilnych stacji roboczych.
Co jeszcze jest ważne w laptopach do pracy z zaawansowanymi aplikacjami? Na pewno możliwości rozbudowy - zwiększenie ilości RAM oraz łatwa wymiana dysku twardego na pojemniejszy lub szybszy wydłużą żywotność notebooka. Różnorodne, ergonomicznie rozmieszczone porty oraz gniazdo stacji dokującej to także aspekty ważne przy pracy w biurze. Większość grafików czy projektantów szuka też notebooków o wysokiej kulturze pracy, znaczy o cichych, a zarazem wydajnych układach chłodzenia. Nie bez znaczenia jest również klawiatura. Przy pracy z tekstem liczy się odpowiadający naszym preferencjom skok klawiszy, ich odpowiedni układ oraz obecność bloku numerycznego.
Laptopy do pracy - podsumowanie
Różnorodność notebooków zaprojektowanych do pracy jest olbrzymia. Najważniejszym etapem wyboru profesjonalnego laptopa jest zdefiniowanie swoich potrzeb oraz przeznaczenia sprzętu. Czy będzie to notebook do pracy w biurze? Czy będziemy z nim często podróżować? Czy laptop ma służyć do pracy z wymagającymi programami? Odpowiedź na te pytania z pewnością ułatwi podjęcie właściwej decyzji.
Zachęcamy do zapoznania się z kompleksowym poradnikiem "
Jak wybrać notebooka?", zawsze mogą też Państwo
skontaktować się z naszymi specjalistami, którzy z chęcią pomogą w doborze sprzętu. Masę wartościowych porad znaleźć można też na naszym portalu technologicznym
lab-kuzniewski.pl.