Gdy nasze obowiązki służbowe wymagają komputera, z którego będziemy korzystać zarówno w biurze, jak i poza nim, oczywistym wyborem jest notebook. Stanowisko pracy skupione wokół laptopa może jednak prezentować się dość kuriozalnie, gdy ze wszystkich stron komputera wystawać będą wtyczki i przewody podłączonych do niego peryferiów. W dodatku mozolne podpinanie tego zestawu za każdym razem, gdy wracamy do biura, również nie uprzyjemni nam dnia. Warto zatem uwzględnić wśród akcesoriów dodatkowych obecność stacji dokującej lub replikatora portów, dzięki którym zachowanie ładu na naszym biurku będzie zdecydowanie łatwiejsze.
Niektóre modele laptopów mają stację dokującą w zestawie, dużo częściej jednak będziemy musieli ją dokupić pod konkretnego notebooka.
Laptop ze stacją dokującą czy replikatorem portów?
Czy jest jakaś różnica między stacją dokującą a replikatorem portów? Często oba pojęcia są używane zamiennie i nawet eksperci mają kłopoty z określeniem jasnego podziału. Podejmijmy jednak próbę.

Stacja dokująca służy nie tylko do rozszerzania liczby dostępnych dla użytkownika notebooka portów, ale również kryje w sobie inne funkcje - możemy sięgnąć po model z miejscem dla dodatkowego dysku lub z napędem optycznym. Istotne jest także ładowanie notebooka, albowiem replikatory portów podpinane pod USB takiej możliwości nie posiadają. Inny jest również rodzaj połączenia między laptopem a stacją dokującą - komputer na spodzie lub boku musi posiadać wielostykowe gniazdo umożliwiające błyskawiczne przysyłanie dużych ilości danych. Gniazdo dla stacji dokującej jest przy tym cechą typową dla notebooków biznesowych i nie znajdziemy go w sprzęcie dla użytkowników domowych czy graczy.
Nowym rozwiązaniem, bardzo ciepło przyjętym przez użytkowników, są stacje dokujące podłączane do gniazda Thunderbolt 3. Port tego typu pojawia się w coraz liczniejszej grupie notebooków z wyższej półki i może służyć za wyjście obrazu, port USB typu C, gniazdo o dużej szybkości dla nośnika danych lub właśnie do podłączenia kompatybilnej z nim stacji dokującej. Przy jego pomocy bez problemu rozszerzymy wybór dostępnych portów, a cześć rozwiązań tego typu pozwala także na ładowanie notebooka.

Z kolei replikator portów USB to urządzenie przeznaczone zasadniczo tylko do rozbudowywania liczby portów dostępnych w laptopie i to w zdecydowanie bardziej ograniczonym zakresie niż w przypadku stacji dokującej. Znacznie słabiej wypadają zwłaszcza możliwości obsługi zewnętrznych monitorów - stosunkowo niewielka przepustowość gniazda USB zwykle ogranicza tę kwestię do jednego bądź dwóch ekranów bez wsparcia rozdzielczości 4K. Połączenie przez port USB sprawia, że replikator możemy podłączyć do praktycznie dowolnego modelu notebooka. Producenci mogą jednak oferować replikatory zaprojektowane do komputerów konkretnych marek.
Nowym i bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem są replikatory portów (nazywane również przez producentów mini-dock lub travel-dock) podpinane do gniazda USB typu C. Port tego typu, choć ustępuje funkcjonalnością i przepustowością pełnoprawnemu Thunderboltowi 3, to i tak przewyższa w tym zakresie standardowe USB. Dzięki temu dostępne są urządzenia, które przy pomocy jednego przewodu doposażą nasze stanowisko pracy w kilkanaście dodatkowych gniazd, w tym trzy wyjścia obrazu. Jest to szczególnie użyteczne rozwiązanie dla posiadaczy płaskich i ultramobilnych komputerów, w których smukła linia ograniczyła wybór portów właśnie do gniazda USB typu C. Więcej informacji na temat możliwości gniazda USB typu C oraz kompatybilnych z nim akcesoriów można znaleźć w
poradniku przygotowanym przez redakcję
lab-kuzniewski.pl.
Jak wybrać stację dokującą lub replikator portów do naszego laptopa?
Jeżeli chodzi o stacje dokujące, większość z nich jest produkowana do konkretnych modeli laptopów danego producenta i w ten sposób powinniśmy szukać odpowiedniego urządzenia. Chodzi głównie o kompatybilność złącza stacji dokującej oraz laptopa - nie każdego notebooka można podłączyć do każdej stacji.
Z kolei replikatory portów korzystające z gniazda USB lub USB typu C są pod tym względem bardziej uniwersalne, gdyż porty te wyglądają tak samo w każdym notebooku. Mimo tego producenci zachęcają do korzystania z replikatorów zaprojektowanych do obsługi notebooków danej marki, zapewniających jednocześnie nieco większą funkcjonalność.
Możliwość dokowania to domena nie tylko notebooków. Również biznesowe tablety dzięki stacji dokującej mogą zyskać zdecydowanie większą funkcjonalność. Ułatwi to wykorzystanie tabletu do stworzenia komfortowego stanowiska pracy oraz lepszą synchronizację danych.
Jakie złącza występują w stacjach dokujących oraz replikatorach portów do laptopów?
Wiele zależy od konkretnego modelu, ale standardowo otrzymamy następujące złącza: USB (zazwyczaj więcej niż jedno), złącza graficzne DisplayPort, HDMI, DVI, VGA (do podłączenia drugiego monitora, TV czy projektora), wyjście słuchawkowe, wyjście mikrofonowe (oba często w wersji audio combo), port LAN i wejście na linkę zabezpieczającą.

Nasi indywidualni opiekunowie klienta zawsze z chęcią pomogą Państwu w doborze sprzętu - także w doborze stacji dokującej bądź replikatora portów do konkretnego modelu notebooka. W razie potrzeby prosimy zatem o
kontakt. Zapraszamy również do przejrzenia pozostałych
poradników, jakie dla Państwa przygotowaliśmy.