
Wciąż rosnąca liczba rodzajów różnorodnych komputerów mobilnych wymusiła na użytkownikach i producentach potrzebę przyporządkowania ich do konkretnych kategorii. Tak jak kiedyś słowo "laptop" lub "notebook" (dzisiaj traktuje się je jako synonimy) jednoznacznie oznaczało po prostu komputer osobisty, który jest wystarczająco mały, żeby położyć go sobie na kolanach, tak w związku z dynamicznym rozwojem branży IT w krótkim czasie definicja tych słów stała się zbyt szeroka. Co ciekawe, w Polsce słowo laptop szybko wyparło słowo notebook, głównie dlatego, że jest łatwiejsze do zapisania i wymówienia. Z kolei w środowisku biznesowym z jakiegoś powodu dużo częściej pojawia się termin notebook. Dziś "komputer mobilny" może oznaczać zarówno urządzenie ważące niemal 5 kg, jak i te około dziesięciokrotnie lżejsze. Definicja ta nie wyszczególniała w żaden sposób bardziej specyficznych urządzeń coraz śmielej pojawiających się na rynku, takich jak niewielkie i bardzo mobilne
ultrabooki czy
notebooki konwertowalne/hybrydowe, będące połączeniem funkcjonalności
tabletu z wydajnością
laptopa. Nie wspominając o ultrawydajnych w porównaniu do zwykłych laptopów
mobilnych stacjach roboczych.
Aby pomóc odnaleźć się w świecie sprzętu komputerowego, proponujemy następujący podział komputerów przenośnych:
1. Laptop/notebook uniwersalny:
Większość użytkowników wybiera właśnie ten typ maszyn, głównie ze względu na wysoką funkcjonalność. Zwykle mówiąc "laptop", mamy na myśli właśnie takie urządzenie. Charakteryzują się różnorodnością konfiguracji, dużą liczbą produkujących je producentów oraz olbrzymią rozpiętością możliwości. Warto dodać, że są także zróżnicowane pod względem wielkości - na rynku można znaleźć małe i lekkie urządzenia rzędu 12 cali, nieznacznie większe o przekątnej 13 i 14 cali, najpowszechniej występujące laptopy 15,6-calowe oraz duże konstrukcje z ekranem 17-calowym. Wszystkie jednak mają typową, rozkładaną obudowę, z jedną częścią zawierającą jednostkę zasadniczą oraz drugą, która jest monitorem.
2. Ultrabook:
Ultrabooki to kategoria cienkich i wydajnych laptopów o atrakcyjnej stylistyce. Autorem koncepcji jest firma Intel, producent procesorów. Pierwsze ultrabooki zostały zaprezentowane publiczności w 2011 roku i od tego czasu ich udział w rynku komputerów przenośnych stale rośnie.
Na tle pozostałych laptopów ultrabooki wyróżniają się niewielkim rozmiarem, są wyjątkowo lekkie (nawet poniżej 1 kg) i cienkie (najcieńsze komputery mają nieco ponad centymetr grubości). Potrafią pracować nawet przez ponad 10 godzin na jednym ładowaniu baterii. Dzięki zastosowaniu niskonapięciowych procesorów Intel oraz nowoczesnych dysków SSD osiągają gotowość do pracy w czasie pojedynczych sekund (dotyczy to również czasu od włączenia komputera do pełnej gotowości). Wśród dodatkowych cech z czasem znalazły się również ekrany dotykowe.
Ultrabook to dobre rozwiązanie dla ludzi dużo podróżujących z laptopem i pracujących w terenie. Funkcjonalność tego typu sprzętu w zupełności wystarcza do nawet bardziej rozbudowanych prac biurowych, a tym bardziej do relaksu przy filmie w wysokiej rozdzielczości. Z tego względu ultrabooki są coraz popularniejsze wśród ludzi biznesu, dziennikarzy, "wolnych strzelców" i studentów.
Jedną z nielicznych wad ultrabooków jest ich niedobór portów. Niewielka liczba gniazd to koszt wysokiej mobilności i smukłych obudów. Należy jednak wspomnieć, że istnieją ultrabooki typowo biznesowe, posiadające złącze stacji dokującej, co w znacznym stopniu niweluje problem niewielu portów. Coraz więcej maszyn oferuje dokowanie poprzez port Thunderbolt 3, a także możliwość z korzystania z bezprzewodowych stacji dokujących za pośrednictwem standardu łączności WiGig, co podnosi ich użyteczność w zastosowaniach profesjonalnych. Rzecz jasna, urządzenie musi obsługiwać ten standard.
3. Notebooki/laptopy konwertowalne (nazywane hybrydowymi lub 2w1):Najnowszy kierunek rozwoju rynku laptopów to konwergencja między laptopami i tabletami. Co to w praktyce oznacza? Producenci proponują tzw. laptopy konwertowalne oraz hybrydowe. Ich istotą jest połączenie funkcjonalności laptopów (np. klawiatura, lepsza ergonomia pracy biurowej, modele z możliwością dołączenia stacji dokującej) z wygodą korzystania z tabletu (dotykowy ekran, praktycznie niczym nieskrępowana mobilność). Dzięki temu użytkownik ma do dyspozycji dwa urządzenia w jednym.
Jak zbudowane są takie hybrydy? Każdy producent ma swój pomysł na urządzenia hybrydowe, ale kluczowym elementem konstrukcji jest ekran mocowany na zawiasach umożliwiających pełen obrót i "przyklejenie" monitora pod spodem klawiatury lub, po prostu, możliwość odłączenia klawiatury.
Czołowi producenci urządzeń hybrydowych dbają, aby proponowane przez nich urządzenia posiadały atrakcyjną i elegancką stylistykę odpowiednią dla klienta biznesowego.
Urządzenia konwertowalne to częsty wybór wśród osób, które pracują głównie poza biurem. W ten sposób są w stanie docenić ich mobilność. Rozmiary urządzeń 2w1 nie pozwalają na zainstalowanie w nich najwydajniejszych procesorów oraz kart graficznych, dlatego nie jest to urządzenie dla graczy oraz osób pracujących z materiałami multimedialnymi. Z drugiej strony korzystający z pakietu biurowo-administracyjnego będą w zupełności zadowoleni z ich możliwości. Dostępne są także rozwiązania w większym stopniu skupiające się na funkcjonalności potrzebnej przy zadaniach profesjonalnych - Lenovo zaprojektowało ultramobilną stację roboczą
ThinkPad P1 oferującą bardzo wysoką mobilność, połączoną z dużą wydajnością.
4. Mobilne stacje robocze:
Mobilne stacje robocze to wyjątkowe maszyny. Dysponują wydajnością zdecydowanie większą niż typowe laptopy, ale też stawiane im zadania nie są typowe. To komputery będące narzędziami pracy grafików, projektantów 3D, architektów, inżynierów i wszystkich innych profesjonalistów, których charakterystyka pracy wymaga od komputera więcej.
Mobilne stacje robocze są zwykle większe i cięższe od zwykłych laptopów, jednak nie jest to regułą. Najnowocześniejsze workstacje mogą być zbliżone gabarytami do standardowych notebooków. Za przykład niech posłuży
Lenovo ThinkPad P52s lub
HP ZBook Studio. Niejednokrotnie posiadają też rozbudowane funkcje biznesowe, takie jak moduły szyfrujące TPM, macierze dyskowe RAID oraz wzmacnianą konstrukcję obudowy. Mobilne stacje robocze sprawdzą się w pracy wymagającej dużej mocy obliczeniowej, np. tworzeniu i obróbce grafiki czy modeli 3D. Posiadają najmocniejsze mobilne procesory, szybkie dyski twarde oraz niezależne, profesjonalne układy graficzne. Dlatego właśnie są najbardziej komfortowymi narzędziami pracy wymagających profesjonalistów.
Zapraszamy do zapoznania się z całą
bazą poradników, wiele wartościowych porad oraz testów sprzętu znajdą też Państwo na naszym portalu technologicznym
lab-kuzniewski.pl.