
Tablety systematycznie zyskują na popularności. Trudno się temu dziwić, skoro te niewielkie urządzenia przekonują do siebie kolejnych użytkowników wyjątkową mobilnością i prostotą obsługi. Do tego są eleganckie oraz po prostu modne. Czy warto zamienić swojego dotychczasowego laptopa na tablet?
Tablet to większa mobilność, mniejszy i zawsze dotykowy ekran oraz rozrywka na wyciągnięcie ręki.
Laptop lub
ultrabook to większa funkcjonalność (szczególnie w biurze - klawiatura, dodatkowe złącza itp.) oraz większa wydajność. Czy oznacza to, że stajemy przed wyborem "większa mobilność czy wyższa funkcjonalność"?
Tak naprawdę jedno wcale nie musi wykluczać drugiego. Już od kilku lat producenci przenośnych komputerów proponują klientom tzw.
laptopy i ultrabooki hybrydowe. Jest to typ komputerów mobilnych, których formę można zmienić. Z tej samej maszyny raz otrzymujemy tablet, a raz laptopa. Producenci podchodzą do tej kwestii na dwa sposoby - albo od urządzenia możemy fizycznie odłączyć część z klawiaturą, aby w rękach pozostał nam sam ekran pełniący funkcję tabletu, albo specjalne zawiasy umożliwiają odwrócenie ekranu względem własnej osi lub tylnej krawędzi notebooka, całkowicie zmieniając sposób obsługi komputera.
Tablet a laptop. Wady i zalety
Nie ma wątpliwości, że coś takiego jak komputer obiektywnie doskonały nie istnieje. Jest to niemożliwe głównie z powodu zróżnicowanych oczekiwań klientów, a także różnorodnych sposobów użytkowania sprzętu. Dokładnie z tego samego powodu nie można jednoznacznie stwierdzić, czy lepszy jest tablet czy laptop. Oba rozwiązania mają jednak swoje wady i zalety.
Tablety są małe, poręczne i eleganckie. To ich niewątpliwe atuty, chociaż zostało to okupione mniejszą - w porównaniu do laptopów - funkcjonalnością. Urządzenia tego typu nadają się głównie do konsumpcji treści, a nie jej tworzenia. Wykorzystywanie ekranowej klawiatury jako narzędzia do pisania na dłuższą metę nie sprawdzi się przy tworzeniu tekstów. Mniejszy jest również wybór portów, choć w biznesowym tablecie dobrej klasy znajdziemy cyfrowe wyjście wideo, pełnowymiarowy port USB, a nawet gniazdo stacji dokującej - szczególnie przydatne w biurze.
Z drugiej strony tablet wyśmienicie nadaje się do przeglądania zasobów Sieci, oglądania materiałów wideo bądź czytania i podstawowej edycji dokumentów. Dzięki sterowaniu dotykowemu daje też więcej przyjemności z korzystania oraz pozwala na zupełnie nowy sposób interakcji z komputerem.
Laptop natomiast, porównując go z tabletem, może pochwalić się większą liczbą portów oraz wyższą wydajnością. Dzięki sprzętowej klawiaturze doskonale nadaje się do czegoś więcej niż tylko do przeglądania treści. Sprawdzi się więc lepiej w typowych zastosowaniach biznesowych.
Trzeba jednak przyznać, że mobilność nawet małych i lekkich laptopów oraz ultrabooków jest wyraźnie niższa niż tabletów. Z powodu swej konstrukcji ważą zauważalnie więcej niż tablety, a wyższa wydajność jest zwykle okupiona krótszym czasem pracy na baterii.
Jak widać, zarówno tradycyjne laptopy, jak i tablety mają pewne wady i zalety. A gdyby tak połączyć najlepsze cechy obu kategorii?
Laptopy konwertowalne/hybrydowe/2w1
O połączeniu zalet tabletu i laptopa myśleli nie tylko użytkownicy, ale i inżynierowie z największych firm w branży IT. Efektem ich pracy są urządzenia hybrydowe, obejmujące bardzo zróżnicowane koncepcje połączenia tabletu i laptopa.
Jak działają laptopy konwertowalne? Na rynku jest kilka rozwiązań, jeżeli chodzi o sposób, w jaki ekran laptopa staje się tabletem.

Pierwszy to odłączany ekran, obecny w urządzeniach hybrydowych. W części obudowy, która zwykle zawiera wyłącznie ekran, w hybrydach obejmuje także podstawowe komponenty takie jak procesor, pamięć czy dysk. Klawiatura zwykle pełni funkcję zbliżoną do stacji dokującej, nieraz posiadając wbudowaną dodatkową baterię czy kilka portów. Zalety takiej konstrukcji to wygoda użytkowania zarówno w trybie tabletu, jak i laptopa. Dobrym przykładem jest Microsoft Surface Book 2 15 - podpięcie klawiatury pozwala korzystać z niego jak z typowego laptopa.
Drugie rozwiązanie to specjalne zawiasy, stosowane choćby w urządzeniach spod szyldu Lenovo Thinkpad Yoga. Umożliwiają one otwarcie pokrywy ekranu o pełne 360 stopni. Dzięki temu jednym ruchem uzyskujemy całkiem poręczny tablet, a klawiatura, teraz znajdująca się na tylnej ściance komputera, zostaje dezaktywowana. Ekran może być również obracany wokół osi pionowej, jak np. w modelu HP ProBook X360 440 G1 - niezbędna jest do tego dodatkowa ramka.
Dla kogo są laptopy konwertowalne?
Laptopy hybrydowe to propozycja dla wymagających klientów, którzy poszukują uniwersalnego komputera przenośnego o podwyższonej funkcjonalności. Hybrydy dobrze sprawdzają się w środowisku biznesowym, gdzie można łatwo dostosowywać je do różnych sytuacji - od pracy biurowej po efektowne prezentowanie danych.
Laptopy konwertowalne to również odpowiedź producentów sprzętu na częsty dylemat klientów: kupić laptopa czy tablet? Hybryda to kompromis między mobilnością i multimedialnością tabletu a funkcjonalnością i wydajnością normalnego laptopa lub ultrabooka. Nie brakuje głosów, że jest to tylko kolejny zabieg marketingowy lub niepraktyczny gadżet dla fanów nowych technologii, ale jest duża grupa klientów, która poszukuje takiego właśnie połączenia i ceni sobie jego wynik.
Zapraszamy do zapoznania się z całą bazą poradników dostępną na kuzniewski.pl. Mnóstwo wartościowych porad znajdą też Państwo na naszym portalu technologicznym lab-kuzniewski.pl.