Środowiska do intensywnych obliczeń numerycznych i symbolicznych (np. Matlab/Simulink, Wolfram Matematica, C++, MES, CAD) stawiają przed laptopami bardzo konkretne wymagania związane głównie z mocą obliczeniową, wydajnością oraz kulturą pracy. Do tego dochodzą indywidualne preferencje użytkowników, takie jak rozmiar i typ matrycy czy kwestie związane z mobilnością sprzętu. Każdy z tych elementów ma wpływ na jakość pracy i warto brać je pod uwagę, kupując laptopa do obliczeń inżynierskich.
Na czym dokładnie warto się skupić, szukając notebooka do intensywnych obliczeń? Jak wybrać optymalnego laptopa do pracy w środowisku Matlab/Simulink, Wolfram Matematica, C++, MES i pokrewnych?
1. Wydajny procesor zdolny do wielowątkowości
Złożone obliczenia inżynierskie i naukowe wymagają od całej konfiguracji sporej mocy obliczeniowej. Większość programów do tych celów wspiera wielowątkowość, dzięki czemu można znacznie przyspieszyć i usprawnić operacje obliczeniowe. Wielowątkowość najlepiej obsługują procesory wielordzeniowe - Intel Core i5, Intel Core i7 lub CPU z rodziny Intel Xeon. Procesory Intela z rodziny Core mogą posiadać dwa rdzenie w wersji niskonapięciowej lub cztery w pełnonapięciowej. Niektóre procesory Core i5 i zdecydowana większość Core i7 oraz Xeonów obsługuje ponadto technologię Hyper-Threading, dzięki czemu są one w stanie przetwarzać dwa wątki na jednym rdzeniu. Oznacza to, że czterordzeniowa jednostka może w jednym momencie obliczać do ośmiu operacji.

Ważnym dodatkiem do dobrego procesora może być karta graficzna NVIDIA z technologią CUDA, która pozwala na użycie rdzeni graficznych do obliczeń niekoniecznie związanych z grafiką. To odczuwalne wsparcie sprzętowe w trakcie intensywnych prac obliczeniowych.
2. Rozbudowana pamięć RAM
Pamięć RAM będzie potrzebna szczególnie wtedy, gdy pracujemy z kilkoma programami lub projektami naraz. Minimalna ilość pamięci RAM to obecnie 8 GB, ale wielu inżynierów i naukowców rozbudowuje pamięć podręczną do 16 lub nawet 32 GB. Daje to jeszcze większy komfort i płynność pracy w specjalistycznych aplikacjach. Najbardziej zaawansowane
mobilne stacje robocze mogą mieć nawet 64 GB RAM.
3. Dysk twardy SSD lub hybryda (SSHD)
Dyski SSD zapewniają szybszy i stabilniejszy dostęp do danych, a przy okazji są bezdźwięczne i generują mniej ciepła niż klasyczne HDD. Przy projektach wymagających ciągłej manipulacji dużymi ilościami danych to istotne atuty. Za technologię SSD lub hybrydową trzeba dodatkowo zapłacić, jednak jest to bardzo sensowna inwestycja w nasz komfort pracy. W wielu współczesnych urządzeniach biznesowych szybki dysk półprzewodnikowy jest już właściwie standardem - gdyby jednak producent proponował dysk HDD, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamienić go na szybszą alternatywę w postaci SSD lub SSHD.
4. Kultura pracy
Ta kategoria odnosi się do wielu aspektów użytkowania laptopa, które sprawiają, że praca na nim jest wygodniejsza. Na które elementy kultury pracy warto zwrócić uwagę, kupując laptopa do obliczeń numerycznych i symbolicznych?
Po pierwsze - na układ chłodzenia. Obliczenia inżynierskie i naukowe w środowiskach takich jak Matlab, Matematica, MES czy C++ potrafią angażować procesor i kartę graficzną do granic ich możliwości. To skutkuje ponadprzeciętnym wydzielaniem ciepła. Najlepiej, jeżeli układ chłodzenia jest nie tylko wydajny, ale też cichy.

Po drugie - na rozmiar i typ matrycy. W dużej mierze są to preferencje indywidualne, ale w większości laptopów dla profesjonalistów montowane są matowe matryce. Ich zaletą jest brak odblasków podczas pracy w silnie oświetlonych pomieszczeniach lub w plenerze. Matryce błyszczące znajdziemy w ekranach obsługujących dotyk, czyli np. w
laptopach konwertowalnych.
Jeżeli chodzi o rozmiar matrycy, wiele zależy od tego, czy obliczenia będą miały jakiś efekt wizualny (np. modele 2D lub 3D, zaawansowane wizualizacje, renderowanie, itp.). W takim przypadku dużo lepiej pracować się będzie na matrycach 15-17 calowych, najlepiej o rozdzielczości Full HD lub wyższej. Surowe obliczenia numeryczne i symboliczne można spokojnie wykonywać na ekranach o mniejszych przekątnych i o mniejszej rozdzielczości (HD, HD+). Zaletą małych laptopów jest też oczywiście większa mobilność.

Po trzecie - na klawiaturę. Wielu specjalistów pracujących z obliczeniami inżynierskimi i naukowymi korzysta z bloku numerycznego - nie każdy notebooków ma miejsce na te klawisze. Inne popularne udogodnienie to podświetlenie klawiatury, istotne szczególnie dla osób wykonujących pracę po zmierzchu, wspomnieć można też o ewentualnej odporności na zachlapanie.
Zapraszamy do zapoznania się z całą
bazą poradników dostępną na kuzniewski.pl. Mnóstwo wartościowych porad znajdą też Państwo na naszym portalu technologicznym
lab-kuzniewski.pl.