
![]()
Ilość dostępnych modeli tabletów jest olbrzymia, każdy znajdzie coś dla siebie.
Nie boimy się stwierdzić, że tablety zrewolucjonizowały sposób, w jaki korzystamy z komputerów. Niegdyś niedoceniana idea obsługi za pomocą dotykowego ekranu obecnie stała się normą i jednym z najmodniejszych trendów w elektronice użytkowej. Używamy smartfonów z dotykowymi ekranami, dotykowe ekrany coraz częściej goszczą w laptopach, a dotykowe panele znajdziemy nawet na sprzęcie AGD. Nic dziwnego, że pokochaliśmy tablety. Ale jak wybrać właściwy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze tabletu?
System operacyjny
Wyjątkowo, w przypadku tabletów, to właśnie ta cecha wysuwa się na pierwsze miejsce. Dlaczego? Obecnie na rynku tabletów o prymat walczą aż trzy systemy operacyjne. Jest to diametralnie inna sytuacja niż np. w przypadku notebooków, gdzie właściwie wybieramy pomiędzy Windowsem i Windowsem. Jeśli chodzi o tablety to wybieramy pomiędzy Windows 8, Apple iOS oraz Google Android.
Pierwszy z nich znajdzie z pewnością uznanie wśród osób mocno zaznajomionych ze środowiskiem Windows. Głównie za sprawą szerokiej gamy dostępnych aplikacji. Na tej platformie znajdziemy znane nam programy i aplikacje. Użytkowanie tabletów na Windows 8 jest bardzo podobne do korzystania z „normalnego” Windowsa. Najnowszy system Microsoftu jest wręcz stworzony z myślą o tabletach i widać to na każdym kroku.

Wybór tabletu należy zacząć od zdecydowania się na jeden z dostępnych systemów operacyjnych
Drugi z systemów operacyjnych obecnych na tabletach, jest dobrze zoptymializowanym i prostym w obsłudze środowiskiem, jednak niestety niepozbawionym wad. Podstawową, jest konieczność korzystania ze sprzętu jednego tylko producenta. Drugą, specyfika systemu zapewniająca pełną kompatybilność głównie z urządzaniami Apple'a. Problemem są także same tablety, które w dosyć wysokich cenach nie oferują części funkcji obecnych w nawet kilkukrotnie tańszych maszynach.
Ostatni z systemów operacyjnych, Google Android, przebojem wdarł się między dwóch OS-owych wyjadaczy stając się najpopularniejszym systemem mobilnym. Obecny na tabletach, smartfonach oraz nielicznych netbookach, Android jest środowiskiem łatwym w obsłudze, a jednocześnie dającym dostęp do znacznej ilości ustawień. Wadą jest sposób dystrybuowania oprogramowania, gdyż w sklepie z aplikacjami Google Play, obok przydatnych programów, znajdziemy sporo zupełnie nieprzydatnych, a nieraz wręcz szkodliwych tytułów.
Jakość ekranu
Ekran zajmuje zdecydowanie największą część powierzchni tabletu. Nic dziwnego, że jego jakość jest w znacznej mierze decydująca o wygodzie korzystania z urządzenia. Dlatego wybierając tablet warto zwrócić uwagę na to, jaką rozdzielczość i jaki typ ekranu posiada dany model. Wśród tabletów ze średniej i wyższej półki popularne są matryce typu IPS. Tanie tablety dysponują zwykle zwyczajnymi LCD typu TN.

Sterowanie dotykowe jest wygodne tylko jeśli ekran urządzenia jest odpowiedniej jakości
Ważną rzeczą jest też typ powłoki dotykowej. Obecnie niemal niespotykane są już urządzenia z ekranami dotykowymi typu opornościowego. Takie rozwiązanie nie tylko nie zapewniało obsługi wielopunktowego dotyku ale też jakość obsługi była niezbyt dobra. Aktualnie na rynku przeważają ekrany o powłoce pojemnościowej, zapewniającej zdecydowanie bardziej wygodną obsługę. Część z nich zapewnia wsparcie dla sterowania wielopunkowego.
Wielkość
Tablety zaczynają mieć coraz większą rozpiętość gabarytów. Od małych, sześciocalowych urządzeń, niewiele większych od największych smartfonów, do dużych przekraczających 10 cali tabletów, mogących w pewnych warunkach zastąpić laptopa. Urządzenia te różnią się także wagą, a co za tym idzie, sposobem korzystania.

Tablety są zróżnicowane pod względem wielkości
Najmniejsze tablety sprawdzą się doskonale jako podręczne notatniki czy urządzenia do sporadycznego przeglądania Internetu. W pewnym stopniu mogą także zastępować czytniki e-booków. Zdecydowanie gorzej sprawdzą się w roli odtwarzacza multimediów.
Największe z tabletów to urządzenia za duże i za ciężkie, by korzystać z nich wygodnie trzymając je jedną ręką. Ich najlepsze zastosowanie to zarówno przeglądanie zasobów Sieci, jak i konsumpcja wszelkich materiałów multimedialnych.
Możliwości komunikacyjne
Tablety bywają nieraz określane jako MID (Mobile-Internet-Device ang. przenośne urządzenie internetowe). Nazwa ta jest o tyle trafna, że faktycznie tablety zostały pomyślane jako sprzęt o zdecydowanie sieciowych zastosowaniach. Dlatego tak ważne jest by tablet posiadał liczne możliwości komunikacji. Właściwie każdy tablet posiada łączność bezprzewodową WiFi, dzięki czemu może łączyć się z Internetem wszędzie w zasięgu coraz bardziej popularnych hot-spotów. Wyjątkowo przydatną opcją, obecną w części tabletów, jest wbudowany modem 3G. Dzięki niemu dostęp do Sieci można mieć właściwie wszędzie.
Część tabletów posiada także łączność Bluetooth, dzięki której można szybko przesyłać dane na niewielką odległość. Bywa to użyteczne szczególnie wtedy, gdy posiadamy słuchawki bezprzewodowe lub często wykonujemy zdjęcia tabletem, a ich pokaźną kolekcję chcemy przesłać na komputer.

Nieraz niedrogie tablety posiadają wbudowany modem 3G, podczas gdy niektóre drogie konstrukcje są ich pozbawione
Tablety nieraz posiadają nie tylko bezprzewodowe formy łączności. Część, chociaż niewielka, posiada złącza USB czy HDMI. W przypadku złącz USB warto upewnić się czy są to porty działające także jako USB-OTG (On-the-go ang. w drodze). Dzięki temu będzie można do tabletu podłączyć inne urządzenia, na przykład dyski zewnętrzne, pendrive'y czy myszy.
Niektóre tablety posiadają specjalne stacje dokujące, umożliwiające podłączenie za ich pomocą monitora, myszy, klawiatury, głośników czyli de facto uczynienie z tabletu komputera stacjonarnego. To bardzo wygodne rozwiązanie, umożliwiające wygodną pracę np. w aplikacjach biurowych.
Aparat/kamera
Wbudowane kamery i aparaty są zdecydowanie bardziej istotne dla tabletów niż np. dla komputerów All-in-One czy notebooków. Głównie ze względu na swoją wysoką mobilność tablet jest często pierwszym urządzeniem, które mamy pod ręką kiedy trzeba szybko wykonać zdjęcie. Jakość oferowanego aparatu nie jest najistotniejszym z parametrów, ale może być znaczący choćby przy wideokonferencjach.

Nawet najlepszy tablet sporo traci jeśli nie posiada wbudowanej kamery
Wydajność
Tablety są bardzo mocno zróżnicowane pod względem wydajności. Niektóre posiadają specyfikacje których nie powstydziłyby się pełnoprawne notebooki, inne posiadają słabiutkie komponenty rodem z kilkuletnich smartfonów. Gdzie jest granica zdrowego rozsądku?
Wszystko, jak zwykle, zależy od planowanych zastosowań tabletu. W przypadku typowych komputerów i notebooków duże zapotrzebowanie na moc obliczeniową pojawia się zwykle w przypadku zastosowań biurowych i gier. A jak jest w tabletach? Dokładnie tak samo. Na najmocniejszych komputerach tego typu możemy bez przeszkód składać grafikę czy tworzyć projekty w CAD. Warto tu zaznaczyć, że zastosowania profesjonalne są właściwie dostępne wyłącznie dla tabletów z systemem Windows 8. Na pozostałe systemy zwyczajnie brak podobnych aplikacji.
Bateria
Urządzenia o dużej mobilności, a takimi niewątpliwie są tablety, powinny posiadać możliwość długiej pracy bez ładowania. Jest to jeden z ważniejszych parametrów, jeśli planujemy używać tabletu głównie poza domem czy biurem.

Przed zakupem tabletu warto dowiedzieć jaką wydajnością dysponuje jego bateria
Pojemność baterii można łatwo sprawdzić, gdyż każdy producent podaje jej pojemność, zwykle w mAh (mili-apmero-godziny). Jednak sama pojemność to nie wszystko. Urządzenia bardzo różnie zarządzają energią i bywa, że tablet o „słabszej” baterii pracuje bez podłączenia do gniazdka dłużej niż model z teoretycznie lepszą baterią. Jak więc wybrać urządzenie pracujące odpowiednio długo na baterii? W tym przypadku najlepszym wyjściem jest śledzenie recenzji na lab.kuzniewski.pl lub konsultacja z indywidualnym doradcą klienta.