Z punktu widzenia ergonomii pracy, jeśli ktoś spędza wiele godzin dziennie na pisaniu, dużo korzystniej będzie stworzyć sobie stacjonarne stanowisko pracy z wygodną klawiaturą i osobnym ekranem niż pracować na laptopie. W wielu przypadkach bardziej mobilny styl pracy lub inne okoliczności sprawiają jednak, że to notebook jest praktyczniejszym narzędziem na co dzień. Wiedzą o tym tłumacze, pisarze, korektorzy, dziennikarze, copywriterzy i inne zawody, których główne zadanie to praca z tekstem.

Co powinno charakteryzować dobrego laptopa do pracy z tekstem? Jakie notebooki najlepiej sprawdzą się w pracy tłumacza, korektora, redaktora, dziennikarza czy pisarza? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.
1. Laptop z przekątną ekranu 15,6 czy 17,3 cali?
Kluczową sprawą w laptopach przeznaczonych do intensywnej pracy z tekstem jest wielkość obszaru roboczego. Trudno wyobrazić sobie osobę, która mogłaby przez dłuższy czas wydajnie i wygodnie pisać na laptopie z ekranem o przekątnej 11-13 cali. To z jednej strony problem zbyt małego ekranu dla tego typu zastosowań, z drugiej niewielkich rozmiarów, które wymuszają kompromisowe rozwiązania jeśli chodzi o klawiaturę.
Wydaje się, że laptop do pracy z tekstem powinien mieć ekran 15,6 lub 17,3”.
15,6” to standardowy rozmiar uniwersalnego laptopa. Znajdzie się w nim pełnowymiarowa klawiatura i napęd optyczny, a obszar roboczy ekranu jest wystarczająco duży, żeby pracować na nim w sposób ciągły. Popularne „piętnastki” są przy tym jako tako mobilne - jeśli szukamy czegoś, co posłuży nam nie tylko do pracy w domu czy w biurze i będzie względnie przenośne, ten rozmiar ekranu wydaje się optymalnym kompromisem.
Tutaj nasza oferta laptopów do pracy z tekstem z ekranem 15,6”.
17,3” to rozmiar ekranu typowy dla laptopów biurowych. Tego typu maszyny nie nadają się z zasady do częstego przenoszenia - są duże, ciężkie i nieporęczne. Zapewniają za to bardzo duży obszar roboczy (co nie jest bez znaczenia w pracy tłumacza, redaktora czy copywritera), wysoką kulturę pracy i maksymalną ergonomię w segmencie komputerów przenośnych. Nieprzypadkowo „siedemnastki” często nazywa się zamiennikami komputerów stacjonarnych (desktop replacement). Jeśli szukamy czegoś głównie do pracy w jednym miejscu, jest to niewątpliwie dobre rozwiązanie.
Tutaj nasza oferta laptopów do pracy z tekstem z ekranem 17,1”. W razie wątpliwości lub pytań nasi konsultanci są zawsze do Państwa dyspozycji.

2. Tylko do pracy czy też do multimediów?
Przed zakupem laptopa warto zastanowić się do czego będzie dokładnie używany - nawet jeśli nasza praca polega głównie na pisaniu, może będziemy chcieli obejrzeć na komputerze film, posłuchać muzyki czy zagrać w grę?
Jeśli rzeczywiście potrzebujemy laptopa wyłącznie do pracy, postawmy na matową matrycę. Kolory nie będą co prawda tak soczyste jak w multimedialnych laptopach z błyszczącą matrycą, ale notebooka będziemy mogli z powodzeniem używać w praktycznie każdych warunkach oświetleniowych (np. siedząc przy oknie czy na balkonie). Jeśli zależy nam na bardziej multimedialnym szlifie naszej maszyny, warto zastanowić się nad modelem z błyszczącą matrycą, np. z konsumenckiej rodziny laptopów Toshiba Satellite.
Wyższy priorytet dla multimediów oznacza również konieczność zwrócenia uwagi na wydajność ogólną i graficzną komputera. Dwurdzeniowy procesor oraz wysokiej klasy karta graficzna (np. dedykowana nVidia GeForce) powinny zapewnić wrażenia, których poszukuje większość amatorów cyfrowej rozrywki.
Jeśli rzeczywiście skupiamy się wyłącznie na pracy w aplikacjach do edycji tekstu, programach biurowych oraz w internecie, nasze wymagania sprzętowe nie będą specjalnie wygórowane. Warto jednak skontaktować się ze specjalistą, który pomoże dobrać konfigurację sprzętu pod nasze indywidualne potrzeby - nasi konsultanci są do Państwa dyspozycji.

3. Kultura pracy
Ważny kryterium wyboru laptopa dla tłumacza, pisarza, dziennikarza, copywritera, redaktora, edytora i innych osób pracujących z tekstem powinna być szeroko rozumiana kultura pracy sprzętu. W praktyce oznacza to przede wszystkim poziom hałasu generowanego przez notebooka oraz temperaturę podczas pracy. Nikt nie lubi komputerów, które nadmiernie się nagrzewają i hałasują.
Oprócz tego duże znaczenie dla osób pracujących w programach tekstowych ma solidność i wygoda pracy na klawiaturze. Wbrew pozorom laptopy różnych serii i producentów mogą się pod tym względem zasadniczo różnić, a te różnice wpływają codzienny komfort pracy.
Jak to wszystko sprawdzić dla konkretnych modeli? Skąd mamy mieć pewność, że interesujący nasz notebook jest solidny? Warto zapoznać się z profesjonalnymi testami pomiarowymi i recenzjami laptopów na naszym portalu technologicznym. Do Państwa dyspozycji są również nasi konsultanci, którzy chętnie udzielą odpowiedzi na pytania dotyczące laptopów z naszej oferty.
Tutaj nasza oferta laptopów biurowych Lenovo, HP, Toshiba oraz Dell.
Warto również przejrzeć nasze inne praktyczne poradniki o laptopach do pracy biurowej, laptopach do 3500zł, laptopach z matową matrycą oraz podświetlaną klawiaturą.