| Laptop na budowę - przewodnik dla wymagających użytkowników |
Nie każdy laptop będzie nadawać się do pracy na budowie i w podobnych, równie trudnych warunkach. Kurz, wilgoć czy wstrząsy nie służą elektronice, chyba że jest ona odpowiednio wzmocniona, chroniona i od początku przygotowana na więcej niż sprzęt biurowy czy reprezentacyjny. Chodzi zresztą nie tylko o wzmocnienia konstrukcyjne, ale również o rozmiary, wagę oraz żywotność baterii dostosowane do wymagań takich zawodów jak kierownik budowy, inżynier projektu czy inspektor nadzoru budowlanego.
Jakie laptopy najlepiej sprawdzą się podczas prac budowlanych i konstruktorskich? Jakiego laptopa kupić na budowę? Przedstawiamy Państwu nasz praktyczny przewodnik.
1. Wzmocniona konstrukcja
Od laptopa, który ma być używany na budowie, powinniśmy wymagać dużo solidniejszej konstrukcji niż w przypadku standardowych rozwiązań. Dotyczy to jakości wykonania i trwałości takich elementów jak obudowa, zawiasy czy klawiatura. Wielkim plusem jest odporność klawiatury na przypadkowe zalanie.  Niektóre notebooki mogą pochwalić się certyfikatami militarnymi potwierdzającymi ich przygotowanie do działania w niesprzyjających okolicznościach.
2. Mobilność
Jeżeli nie jest to typowy sprzęt biurowy, laptopy używane w firmach budowlanych powinny charakteryzować się wysokim poziomem mobilności połączonym z funkcjonalnością. Optymalną przekątną ekranu w przypadku takich wymagań będzie 15 cali. Im większy ekran, tym wygodniej będziemy mogli pracować z dokumentacją, programami typu Word czy Excel oraz aplikacjami inżynierskimi. Duże laptopy są zazwyczaj wyposażone w klawiaturę numeryczną. Większa będzie niestety waga komputera, co przy częstym przenoszeniu może mieć pewne znaczenie. Trudno oczekiwać, żeby wytrzymały, 15-calowy laptop w solidnej obudowie ważył sporo poniżej 2 kilogramów.  Na budowie nie zawsze mamy możliwość podpięcia komputera do zasilacza, dlatego istotnym czynnikiem jest długi czas pracy na baterii. Biznesowe laptopy zapewniają go dzięki pojemnym akumulatorom i zaawansowanym systemom zarządzania energią. W zależności od obciążenia najnowsze laptopy są w stanie pracować do 6-10 godzin na jednym ładowaniu baterii, a czasem znacznie dłużej. Jeżeli ten aspekt jest dla nas naprawdę ważny, warto rozważyć rozbudowanie laptopa o dodatkową baterię zewnętrzną, pamiętając jednak przy tym, że obecnie nie wszystkie maszyny mają możliwość szybkiej wymiany akumulatora.
3. Komfort pracy
Na komfort pracy składa się duża liczba czynników, ale w przypadku laptopa na budowę najważniejsze będą matowa matryca, wygodne urządzenia wskazujące oraz niska temperatura komputera. Matowa matryca pozwala bez niedogodności pracować praktycznie w każdych warunkach oświetleniowych. Obraz będzie bardziej stonowany niż na laptopach z błyszczącą matrycą, ale użytkownika nie będą rozpraszać odblaski świetlne, które potrafią całkowicie uniemożliwić wydajne korzystanie z notebooka. Za niską temperaturę panelu roboczego i całego komputera odpowiadają układ chłodzenia oraz jakość podzespołów. Testy wydajności układu chłodzenia czy poziomu hałasu dla różnych modeli można znaleźć na naszym portalu technologicznym lab-kuzniewski.pl.
4. Wydajność i szybkość
Na budowie przyda się mocny laptop z certyfikacją ISV zapewniającą stabilną pracę w aplikacjach CAD/CAM. Pod maską powinien mieć on czterordzneiowy procesor i niezależną profesjonalną kartę graficzną NVIDIA Quadro lub AMD Radeon Pro.  Nie każdy laptop używany przez budowlańca musi być super wydają stacją roboczą. W rzeczywistości większość zadań w tej branży wykonuje się w programach biurowych, aplikacjach internetowych oraz programach do grafiki 2D. Obsługę tego typu wymagań zapewni nam spokojnie dwurdzeniowy procesor (np. Core i5 lub Core i7), zintegrowana karta graficzna oraz RAM na poziomie 8 GB. Dużym udogodnieniem, niezależnie od oczekiwanej wydajności ogólnej i graficznej, jest montaż dysku SSD zamiast lub obok dysku talerzowego HDD. To nie tylko cichsza praca i większe bezpieczeństwo danych, ale też dużo szybszy dostęp do zasobów zgromadzonych na komputerze. Najszybsze obecnie są dyski SSD wykorzystujące interfejs PCIe NVMe. Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami w naszej bazie poradników. W razie dowolnych pytań lub trudności z doborem sprzętu zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
|
|
W cenie sprzętu klient otrzymuje pakiet usług obejmujący m.in. sprawdzenie podzespołów i matrycy, instalację i konfigurację systemu, instalację programów czy pomoc techniczną. Ponadto dostępne są usługi dodatkowe.
|
kuzniewski.pl
ul. Swarzędzka 30
62-006 Gruszczyn
|
Serwis kuzniewski.pl
ul. Swarzędzka 30
62-006 Gruszczyn
Godziny otwarcia:
Pon - Pt 8:00 - 15:00
serwis@kuzniewski.pl
603 335 124
|
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
|
|