Przetwarzanie dużej ilości danych, praca z dokumentami, wyszukiwanie informacji w internecie i korzystanie ze specjalistycznych programów do obsługi księgowej - to chyba najkrótsze podsumowanie głównych zadań wykonywanych na komputerze przez księgowych. Czy można je skutecznie wykonywać na laptopie, a nie komputerze stacjonarnym z osobnym monitorem i klawiaturą czy też komputerze All-in-One?
Jaki laptop najlepiej sprawdzi się w takim środowisku pracy? Dla wszystkich, którzy poszukują laptopa do biura księgowego lub do działu księgowego firmy, przygotowaliśmy przewodnik po najważniejszych cechach dobrego notebooka dla księgowego.

Większość nowych modeli laptopów ma wystarczającą wydajność ogólną i graficzną, żeby poradzić sobie z typowymi zadaniami w biurze księgowym. Dlatego uznaliśmy, że parametry procesora czy karty graficznej, które zazwyczaj są mocno eksponowane w opisie sprzętu, będą w naszym poradniku praktycznie pominięte. Dużo wyższy priorytet proponujemy przypisać kwestiom związanym z ergonomią pracy.
1. Matowa matryca dobrej jakości, duża przekątna ekranu
Matowe matryca zapewniają użytkownikom znacznie wyższy komfort pracy niż błyszczące matryce - dlatego są domyślnym rozwiązaniem w seriach biznesowych przeznaczonych głównie do pracy (np. HP ProBook, Lenovo ThinkPad Edge, Dell Vostro czy Toshiba Satellite Pro). Nawet przy mocnym nasłonecznieniu nie pojawiają się na nich odblaski, które potrafią rozpraszać użytkowników laptopów z błyszczącym ekranem. Kosztem tej technologii są trochę mniej nasycone kolory, ale w notebookach biurowych, bez ambicji do obsługi zaawansowanych multimediów, nie powinno to stanowić problemu - najważniejsza jest jednak ergonomia pracy.
Księgowi powinni postawić na duże laptopy, optymalnym rozwiązaniem będzie sprzęt o przekątnej ekranu 15-17 cali. Tylko wtedy obszar roboczy będzie wystarczająco duży, żeby na dłuższą metę wygodnie pracować z programami księgowymi. Minusem dużych laptopów jest za to ich ograniczona mobilność w porównaniu z mniejszymi modelami.
W razie pytań lub wątpliwości nasi konsultanci są zawsze do Państwa dyspozycji.

2. Dobra klawiatura z blokiem numerycznym
Wbrew pozorom laptopy różnych serii i producentów mogą się od siebie zasadniczo różnić, jeśli chodzi o jakość wykonania i funkcjonalność klawiatury. Najlepiej, żeby klawisze były stosunkowo duże i dobrze rozdzielone. W laptopie dla księgowego liczyć się będzie również odpowiedni, wyczuwalny skok oraz niski poziom hałasu produkowanego podczas intensywnej pracy.
Na plus notebookom, które będą używane w biurze lub dziale księgowym, trzeba także zapisać obecność bloku numerycznego. To ułatwienie dla osób wprowadzających i przetwarzających duże ilości danych liczbowych.
3. Solidna obudowa, stonowane wzornictwo
Jeśli sprzęt ma spełniać swoje funkcje dłużej niż przeciętny gadżet, warto unikać laptopów wykonanych z niskiej jakości materiałów. Zwróćmy także uwagę na spasowanie elementów oraz solidność obudowy. Klawiatura nie powinna nadmiernie odkształcać się pod naciskiem. Odpowiedni poziom sztywności powinien również cechować klapę notebooka.
Jeśli chodzi o wzornictwo laptopów do biura lub działu księgowego, najodpowiedniejsze wydają się bardziej stonowane, konserwatywne modele. Producenci klasyfikują tego typu rozwiązania jako tzw. laptopy biznesowe. Znajdziemy je wśród takich rodzin notebooków jak Lenovo ThinkPad Edge, Lenovo ThinkPad, HP ProBook, Toshiba Tecra czy Toshiba Satellite Pro.