"Komputer w monitorze" to popularne określenie na
komputery typu All-in-One, czyli "wszystko w jednym". W poszukiwaniu innowacyjnej funkcjonalności oraz wzornictwa producenci proponują klientom urządzenie, które czerpie zarówno z rozwiązań mobilnych (
laptopy,
tablety), jak i z tradycyjnych
komputerów stacjonarnych. Efektem tego jest zintegrowanie w jednej obudowie wszystkich podzespołów komputera (płyty głównej, dysku twardego itd.) wraz z monitorem.
Jakie są zalety i wady komputerów typu AiO? Jak wypadają w porównaniu z laptopami i desktopami? Czy warto zainwestować w komputer All-in-One do firmy lub do domu?
Komputer w monitorze - najważniejsze zalety

Widoczny powyżej AiO to Saelic Vidi G34, potężny gamingowy komputer dostępny w GameRagon - naszym sklepie dla najbardziej wymagających graczy
Po pierwsze - komputery typu All-in-One zajmują mniej miejsca niż komputery stacjonarne. Nie chodzi tu zresztą tylko o korzyści wynikające ze zintegrowania PC z monitorem, ale także o mniejszą liczbę kabli w okolicach naszego biurka. Najbardziej "schludne" modele z bezprzewodową klawiaturą i myszką oraz kartą sieciową WLAN potrafią mieć w zasadzie tylko jeden kabel - zasilający.
To wielki plus, szczególnie w pomieszczeniach, w których nadmiar sprzętu może wywoływać wrażenie nieładu i utrudniać utrzymywanie porządku. Generalnie dużo łatwiej jest dbać o czystość komputerów All-in-One niż klasycznych desktopów. Zestawy AiO nie stoją na podłodze, lecz na biurku, a czasem nawet zawieszone są na ścianie za pomocą elementów montażowych zgodnych ze standardem VESA. Dzięki temu zbierają mniej kurzu i z racji dostępności łatwiej raz na jakiś czas nieco je przeczyścić.
Po drugie - komputer zintegrowany w monitorze oferuje wyższy komfort pracy biurowej niż laptopy o podobnym przeznaczeniu (np. DTR-y o przekątnej ekranu 17 cali). Z czego to wynika? Do dyspozycji użytkownika jest większy ekran oraz osobna klawiatura, które możemy ustawiać zgodnie z naszymi preferencjami. Łatwiej dzięki temu stworzyć wygodne stanowisko pracy zgodne ze standardami ergonomii.
Większość modeli daje dostęp do bogatego wyboru portów z przodu, z boku oraz z tyłu obudowy - kilku USB, LAN, wyjścia dla dodatkowych monitorów, gniazd audio, RJ-45 i innych.
Jeżeli spędzamy przed komputerem większość dnia, wykorzystujemy go do intensywnej pracy z tekstem, grafiką czy Internetem i nie wymagamy od naszego sprzętu mobilności, warto rozważyć konstrukcję typu All-in-One jako praktyczne i wygodne rozwiązanie.
Po trzecie - komputery All-in-One cechuje praktyczne i atrakcyjne dla oka wzornictwo. To szczególnie ważne w miejscach, do których dostęp będą mieli klienci firmy, np. sekretariacie, recepcji, punkcie obsługi klienta i tym podobnych. Komputery zintegrowane z monitorem idealnie wpasowują się także w nowoczesne, estetyczne wnętrza. Smukły, przyjemny dla oka design jest z pewnością ważną zaletą komputerów typu "wszystko w jednym".
Po czwarte - czołowi producenci biznesowych komputerów All-in-One umożliwiają skonfigurowanie urządzenia z ekranem dotykowym, który zapewnia jeszcze bardziej intuicyjną, a przez to szybszą pracę. Ma to szczególne znaczenie w miejscach, gdzie mamy bezpośrednią styczność z klientem.
Komputer w monitorze - najważniejsze wady
Komputery typu All-in-One trudniej rozbudować. Dotyczy to zresztą większości sprzętu, który został zminiaturyzowany lub skompresowany, czyli także laptopów i tabletów. Nie jest to oczywiście niemożliwe, ale w porównaniu z tradycyjnymi desktopami komputer w monitorze jest słabiej konfigurowalny i może okazać się nieco trudniejszy w naprawie.

Nie jest to jednak wada dyskwalifikująca. Kluczem do zadowolenia z komputera typu "wszystko w jednym" jest właściwe dobranie konfiguracji do własnych potrzeb w momencie zakupu oraz skorzystanie z rozbudowanej gwarancji.
Zapraszamy do zapoznania się z całą
bazą poradników dostępną na kuzniewski.pl. Mnóstwo wartościowych porad znajdą też Państwo na naszym portalu technologicznym
lab-kuzniewski.pl.