Lenovo ThinkPad Yoga - komputer, który może więcej
Żyjemy w erze mobilności. Przemieszczamy się częściej i na większe odległości niż kiedykolwiek wcześniej. Jednocześnie nie wyobrażamy sobie życia bez komputerów i dostępu do globalnej Sieci. Komputery starają się nadążyć za potrzebami użytkowników. Są coraz lżejsze, a średni czas pracy na baterii tylko w ciągu ostatnich kilku lat wydłużył się ponad dwukrotnie.
Są jednak komputery, które wyznaczają następny krok w rozwoju. Pionierzy nowych gałęzi komputerowej ewolucji. Nie ma wątpliwości, że najnowszy komputer Lenovo ThinkPad Yoga jest takim właśnie pionierem.
ThinkPad Yoga to komputer będący połączeniem tradycyjnego laptopa i tabletu. Unikalny sposób przemiany pojawił się już wcześniej w konsumenckim Lenovo Yoga, jednak to co wyróżnia nowy model to legendarna jakość, którą wnosi marka ThinkPad.

Warto tu bowiem podkreślić, że ThinkPad Yoga to zaledwie jeden z kilku komputerów o nazwie zawierających w nazwie słowo "yoga". Może to powodować nieraz problemy z ich rozróżnieniem.
Zacznijmy od najtańszych urządzeń z rodziny Yoga. To Tablety Lenovo Yoga Tablet 8 oraz Lenovo Yoga Tablet 10. Pracują na systemie operacyjnym Google Android i nawet nie próbują aspirować do miana urządzeń dla biznesu.
Kolejne urządzenie z tej rodziny to Lenovo IdeaPad Yoga. To tak naprawdę dwa modele, jedenastocalowy i trzynastocalowy. Ten mniejszy pracuje na systemie Windows RT, którego podobieństwa do typowego Windows 8.1 ograniczają się głównie do wyglądu. Większy model jest laptopem konsumenckim. Obydwa mogą pracować jako tablet. Model oznaczony jako Yoga 11S jest z zewnątrz bardzo podobny do Yoga 11, z tą różnicą, że pracuje na "pełnym" Windows 8.
Ciekawym, a także sprawiającym najwięcej zamieszania, jest Lenovo Yoga 2 Pro. Ten model, chociaż podszywa się pod sprzęt dla profesjonalistów, jest de facto następcą modelu Lenovo IdeaPad Yoga 13, a więc ultrabooka konsumenckiego. Co odróżnia do od ThinkPad Yoga? Przede wszystkim obudowa. Nazwa ThinkPad zobowiązuje, więc czarny, biznesowy ThinkPad Yoga został wykonany z największą dbałością o szczegóły, niespotykaną w laptopach konsumenckich.

Wyjątkowej jakości obudowa, wygodna klawiatura oraz stonowana stylistyka sprawiają, że pomimo nietypowej formy, komputer ten doskonale sprawdzi się w rękach odbiorcy biznesowego. Dlaczego? Sprawdźmy jakimi przewagami nad typowymi komputerami dysponuje Lenovo ThinkPad Yoga.
Ultrabook i tablet w jednym
Lekkie i wydajne ultrabooki stały się ulubionymi komputerami wielu użytkowników. Trudno się dziwić, skoro komputery te łączą w sobie cechy, których połączenia do niedawna właściwie nie mogliśmy oczekiwać: wysoką wydajność i energooszczędność. Lenovo ThinkPad Yoga oferuje jeszcze więcej: funkcję tabletu.
Dzięki dotykowemu ekranowi, systemowi Windows 8.1 Pro oraz innowacyjnej metodzie przekształcania Lenovo Think Pad Yoga w jednej chwili może, z ultrabooka, stać się tabletem. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż tablet jest doskonałą formą do prezentowania treści. Dlatego też Lenovo ThinkPad Yoga wyśmienicie sprawdzi się w rękach np. przedstawicieli handlowych.
Więcej niż dwie formy
Lenovo ThinkPad Yoga to nie tylko ultrabook i tablet w jednym. To także kilka pośrednich form, których przydatność docenimy w odpowiednich sytuacjach.
Dzięki formie "namiotu" możemy łatwo zaprezentować treść szerszemu gronu odbiorców, a forma standu sprawdzi się wyśmienicie jeżeli chcemy wykorzystać Lenovo ThinkPad Yoga wraz z zewnętrznym monitorem, myszą i klawiaturą. Wówczas ekran dotykowy komputera stacje się po prostu kolejnym urządzeniem wskazującym. Pomysłów, na zastosowanie niezwykłej formy ThinkPada Yoga jest oczywiście więcej. Warto wypróbować własne.
Niewielki
Często, będąc w podróży, musimy skorzystać z komputera. To, że zabieramy go w podróż jest już rzeczą absolutnie oczywistą. Co jednak, jeśli korzystamy z najbardziej powszechnego typu laptopa, a więc maszyny o przekątnej ekranu 15,6 cala? Taki komputer jest dosyć duzy, zajmuje sporo miejsca w bagażu, i oczywiście nie jest zbyt lekki. Lenovo ThinkPad Yoga ma ekran o przekątnej 12,5 cala i waży niespełna 1,6 kg. Dzięki temu nie musimy się martwić o nieporęczny, ciężki bagaż.
Bateria
Każdy, kto pracował z komputerem w terenie wie, jak kłopotliwą rzeczą jest dostęp do gniazdka zasilania. Wydawałoby się, że o taki dostęp powinno być łatwo, przecież elektronika otacza nas zewsząd. Okazuje się jednak, że nawet w ulubionej kawiarni, nie wspominając już o środkach transportu, możemy nie znaleźć zwyczajnego gniazdka 230V.
Użytkownik konwertowalnego ultrabooka Lenovo ThinkPad Yoga nie musi martwić się o ten szczegół. Przynajmniej nie przez osiem godzin, gdyż właśnie tyle czasu najnowszy komputer od Lenovo wytrzymuje na baterii. Mówimy oczywiście o zmierzonym, rzeczywistym czasie pracy, nie o przebiegu w bezczynności. W osiem godzin z pewnością wykonamy wszystko, co mamy do zrobienia lub znajdziemy gniazdko elektryczne.
Wydajny
Energooszczędna konstrukcja, do tego zamknięta w cienkiej obudowie? Komputerowi tradycjonaliści powiedzą, że nie da się w ten sposób zbudować wydajnego komputera. A jednak.
Dzięki procesorom z rodziny Haswell energooszczędność nie oznacza niskiej wydajności. Lenovo ThinkPad Yoga być może nie sprosta wymaganiom graczy, ale użytkownicy biznesowi będą usatysfakcjonowani. W końcu to dla nich powstał ten niezwyczajny komputer.
Biznesowy charakter
Większość urządzeń typu tablet skierowanych jest do odbiorcy domowego. Nieliczne konstrukcje, takie jak ThinkPad Helix czy ThinkPad Yoga właśnie, stworzono wyraźnie pod kątem wymagań użytkownika biznesowego. Wysokiej jakości ekran FullHD, piórko chowane w obudowie czy też możliwość podłączenia stacji dokującej Lenovo OneLink to cechy właściwie niespotykane w innych urządzeniach. Poza tym klasyczna, stonowana, ponadczasowa stylistyka marki ThinkPad podkreśla wyraźnie biznesowy charakter tego niezwykłego komputera.