| Jaki laptop dla inżyniera - przewodnik po możliwościach |
Postęp technologiczny, jaki nastąpił w ciągu ostatnich dekad, zupełnie zmienił sposób pracy współczesnego inżyniera. Jednym z najważniejszych aspektów tej zmiany jest powszechna digitalizacja i komputeryzacja. Trudno wyobrazić sobie wydają pracę projektanta, architekta czy inżyniera produkcji bez odpowiedniego sprzętu komputerowego. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest komputer przenośny. Który laptop spełni oczekiwania inżyniera i na które parametry zwrócić uwagę przy wyborze?
W tym przewodniku prezentujemy najlepsze rozwiązania kwestii doboru notebooka dla inżynierów o zróżnicowanych profilach zawodowych.
Laptop dla inżyniera - najważniejsze zastosowania i parametry
Mechanik, elektryk, informatyk, architekt. Inżynier to bardzo szerokie pojęcie, a praca przy utrzymaniu ruchu w fabryce wyraźnie różni się od pracy przy programach do projektowania. Ta z kolei wymaga zupełnie innych umiejętności niż praca w terenie lub bezpośrednio z klientami. W każdym przypadku wykonujemy zadania inżynierskie, ale wymagania sprzętowe będą inne. Na początek warto więc zastanowić się, do jakich zadań będziemy potrzebować notebooka. Proponujemy prostą klasyfikację:
1. Laptopy do zadań specjalnych (CAD, CAM, praca w trudnych warunkach, praca z maszynami)
Jeżeli laptop będzie używany głównie do programów do projektowania i manipulacji obiektami 3D (np. SolidWorks, AutoCAD, Autodesk Inventor, itp.), jego najważniejszymi parametrami będą: szybki procesor, rozbudowana pamięć RAM, niezależny układ graficzny, matryca z dobrym odwzorowaniem kolorów oraz możliwość łatwego podłączenia dodatkowych monitorów i urządzeń peryferyjnych. Do takich zadań stworzone zostały mobilne stacje robocze - duże i bardzo wydajne laptopy do wymagających obliczeń i grafiki.
 Jeżeli laptop będzie używany w trudnych warunkach (np. na placu budowy, w fabryce, itp.), będziemy musieli zwrócić uwagę na kilka dodatkowych elementów poza wydajnością. Równie istotne będą w takim przypadku wytrzymałość na wstrząsy i urazy mechaniczne, odporność na zalanie i ochrona przed działaniem pyłu czy brudu. Warto również wybrać konfigurację z dyskiem SSD, a nie talerzowym - nośniki SSD nie posiadają zawodnych i wrażliwych na wstrząsy elementów mechanicznych. Przekłada się to na większe bezpieczeństwo ważnych danych, gdyż dysk tego typu bardzo trudno uszkodzić.
Wybierając notebooka do pracy z maszynami, warto zwrócić uwagę na liczbę i zróżnicowanie złączy. Przykładowo laptopy do diagnostyki często wykorzystują złącze RS232, czyli tzw. port szeregowy COM. Równie istotna jest możliwość przewodowego i bezprzewodowego łączenia się z innymi komputerami poprzez Bluetooth, Ethernet czy WiGig.
2. Laptopy dla inżyniera do pracy biurowej
Część inżynierów wykonuje na komputerze głównie pracę biurową - może być to tworzenie kosztorysów, pisanie dokumentacji czy rozliczanie projektów. Notebook do takich zadań nie musi mieć wyjątkowo wydajnej grafiki, ale użytkownik na pewno doceni szybki procesor, zwiększoną ilość pamięci RAM oraz pojemy dysk twardy. To podstawowe wymagania związane z pracą w kilku programach naraz oraz magazynowaniem dużej ilości danych.
Warto również zwrócić uwagę na sprawy typowo ergonomiczne. W pracy biurowej najlepiej sprawdzają się większe matryce - od 15 do 17 cali. Większość inżynierów doceni również miękki i głęboki skok klawiatury, a także obecność klawiatury numerycznej. Jak w większości notebooków z segmentu biznesowego standardem powinny być matowe matryce.
3. Laptopy mobilne dla inżyniera
Spora grupa inżynierów pracuje w ruchu. Mogą to być podróże służbowe i spotkania z klientami lub inspekcje terenowe na obiektach budowy. W obu przypadkach warto sięgnąć po notebooka mobilnego. Co je charakteryzuje?  Przede wszystkim niższa waga i mniejsza przekątna ekranu - laptopy w formacie 12-14 cali o wadze poniżej 2 kg zapewniają największy komfort mobilnej pracy. Ich transport jest wygodniejszy, a dzięki miniaturyzacji producenci potrafią w niewielkiej konstrukcji zamknąć podzespoły i wyposażenie niezbędne do realizacji służbowych zadań. Najnowszym podzbiorem laptopów mobilnych są ultrabooki - cienkie i lekkie notebooki, które wyróżniają się niewielką wagą oraz atrakcyjnym wzornictwem. Ultrabooki są popularne wśród kadry zarządzającej. Za ich sukcesem stoi nie tylko stylistyka, lecz również nieprzeciętna wydajność gwarantowana przez nowoczesne procesory Intel oraz dyski SSD. Wykorzystanie procesorów w wersjach niskonapięciowych zapewnia bardzo długi czas pracy na baterii - kwestia niezwykle istotna dla mobilnego profesjonalisty.  Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o ultrabookach konwertowalnych, które zastąpiły klasyczne tablety PC, do których należał np. ThinkPad X230t. Ultrabooki tego typu umożliwiają łatwą zmianę sposobu pracy z urządzeniem, dostosowując się do potrzeby chwili. Producenci mają różne koncepcje na transformację sprzętu - od rozwiązań znanych z tabletów PC po nowatorskie zawiasy umożliwiające odchylenie ekranu o 360 stopni. Więcej na temat tej kategorii urządzeń można znaleźć w poświęconej jej poradniku. Wartą wspomnienia kategorią sprzętu są także notebooki klasy "rugged" oraz "semi-rugged". To maszyny zaprojektowane do pracy w trudnych warunkach środowiskowych, zabójczych dla standardowej elektroniki. Najbardziej rozpoznawalnymi producentami rozwiązań tego typu są Getac oraz Durabook i bez problemu odróżnimy je od typowego notebooka. Obudowy są grube i masywne, gdyż ich rolą jest ochrona podzespołów przed upadkiem, uderzeniem, wysoką i niską temperaturą, pyłem, błotem oraz wilgocią. Dzięki temu maszyny te znakomicie sprawdzą się na placach budowy, w halach produkcyjnych lub w innych równie ekstremalnych miejscach pracy. Jak zawsze zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą w dobraniu sprzętu do Państwa potrzeb. Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi pozostałymi poradnikami, w tym przede wszystkim z poradnikiem " Jak wybrać notebooka?". |
|
W cenie sprzętu klient otrzymuje pakiet usług obejmujący m.in. sprawdzenie podzespołów i matrycy, instalację i konfigurację systemu, instalację programów czy pomoc techniczną. Ponadto dostępne są usługi dodatkowe.
|
kuzniewski.pl
ul. Swarzędzka 30
62-006 Gruszczyn
|
Serwis kuzniewski.pl
ul. Swarzędzka 30
62-006 Gruszczyn
Godziny otwarcia:
Pon - Pt 8:00 - 15:00
serwis@kuzniewski.pl
603 335 124
|
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
|
|