
Ultrabook to zdecydowanie więcej niż tylko marketingowe hasło
Ultrabooki to nowa kategoria cienkich i wydajnych laptopów. Autorem koncepcji jest firma Intel, producent procesorów. Pierwsze ultrabooki zostały zaprezentowane publiczności w 2011 roku i od tego czasu ich udział w rynku komputerów przenośnych rośnie.
Przez długi czas użytkownik musiał wybierać: wydajność czy mobilność. Lekkie i długo pracujące na baterii laptopy zwykle dysponowały niewielkimi możliwościami obliczeniowymi. Wydajne laptopy natomiast, były duże, ciężkie i niezbyt poręczne w użytkowaniu. Dzięki coraz doskonalszym technologiom oszczędzania energii, oraz większej wydajności uzyskiwanej dzięki nowym procesorom i dyskom SSD, firma Intel stworzyła koncepcję ultrabooka: komputera nie tylko lekkiego i długo pracującego na baterii, ale też wydajnego.
Ultrabook powstał jako odpowiedź na popularność tabletów oraz lekkich notebooków firmy Apple (MacBook Air). Ich konstrukcja to kompromis między mobilnością tabletów oraz zaawansowaną funkcjonalnością większych komputerów osobistych. Ważnym elementem jest również atrakcyjne, nowoczesne wzornictwo.
Tutaj znajdą Państwo pełną ofertę ultrabooków biznesowych w naszym sklepie. W razie wątpliwości nasi konsultanci są zawsze do Państwa dyspozycji.
Czym ultrabook różni się od normalnego laptopa?
Firma Intel proponuje producentom sprzętu komputerowego wytyczne, których spełnienie kwalifikuje konkretny model do miana ultrabooka. Wytyczne te zmieniają się w zależności od generacji zastosowanego procesora.
Po pierwsze - waga i rozmiar sprzętu. Ultrabooki mają być lekkie i cienkie. Jak lekkie i jak cienkie? Najnowsza generacja ultrabooków (a więc oparta na procesorach Intel ósmej generacji) powinna się charakteryzować niewielką grubością, przekątną matrycy 13,3-14,1 cala, oraz jak najniższą wagą.
Po drugie - ultrabooki powinny mieć dłuższy czas pracy na baterii niż normalne laptopy. Jak osiągają takie wyniki? Duże znaczenie ma zastosowanie niskonapięciowych procesorów, czerpiących znacznie mniej prądu niż ich zwyczajne odpowiedniki. Ultrabooki zwykle nie mają napędu optycznego i działają najczęściej na szybszych dyskach SSD, mniej energochłonnych niż popularne dyski talerzowe. Według wymagań firmy Intel czas pracy na baterii powinien wynieść nie mniej niż 6 godzin - choć mile widziane jest osiem godzin, o co obecnie nietrudno.
Po trzecie - producenci ultrabooków powinni zadbać o to, żeby sprzęt był gotowy do pracy nawet w kilka sekund od wybudzenia z hibernacji (zalecenie Intela brzmi: mniej niż 7 sekund dla modeli drugiej generacji, oraz 3 sekundy dla generacji trzeciej ) oraz w kilkanaście sekund od uruchomienia systemu (niektóre modele schodzą poniżej 10 sekund). Jest to także możliwe dzięki wspomnianym wyżej dyskom SSD oraz specjalnym trybom uśpienia procesora, niedostępnych w normalnych laptopach.
Po czwarte - stylistyka. Ultrabooki powinny charakteryzować się nowoczesnym, atrakcyjnym designem. Są dużo cieńsze niż normalne laptopy, między innymi dzięki usunięciu napędu optycznego. Do tego dochodzi użycie najwyższej klasy materiałów (np. włókna węglowego, szczotkowanego aluminium, stopu magnezu). Ultrabooki to doskonały wybór dla ludzi biznesu, oczekujących połączenia mobilności i funkcjonalności z prestiżowym wzornictwem.
Tutaj znajdą Państwo pełną ofertę ultrabooków biznesowych HP, Lenovo, Fujitsu oraz Toshiba w naszym sklepie. W razie wątpliwości nasi konsultanci są zawsze do Państwa dyspozycji.

Ultrabooki bardzo szybko zdobyły sobie serca użytkowników
Czy warto kupić ultrabooka?
Ultrabook to dobre rozwiązanie dla ludzi dużo podróżujących z laptopem i pracujących w terenie. Są lekkie, cienkie i poręczne. Ich funkcjonalność w zupełności wystarcza do nawet bardziej rozbudowanych prac biurowych, a tym bardziej do relaksu przy filmie w wysokiej rozdzielczości. Z tego względu ultrabooki są coraz popularniejsze wśród ludzi biznesu, dziennikarzy, "wolnych strzelców" i studentów.
Ta kategoria laptopów nie nadaje się za to specjalnie dla graczy, szczególnie jeśli chodzi o najnowsze, bardziej wymagające tytuły. Mniejsze moce obliczeniowe oznaczają również, że nie jest to sprzęt do zaawansowanej i intensywnej edycji grafiki, wideo czy dźwięku. Nie oznacza to oczywiście, że ultrabooki są komputerami o małej wydajności. Ich moc obliczeniowa jest wystarczająca do niemal wszystkich typowych zadań, z wyłączeniem gier 3D i zaawansowanej obróbki materiałów multimedialnych.
Jedną z nielicznych wad ultrabooków jest ich niedobór portów. Niewielka ilość gniazd to koszt wysokiej mobilności i smukłych obudów. Należy jednak wspomnieć, że istnieją ultrabooki typowo biznesowe, posiadające złącze stacji dokującej, co w znacznym stopniu niweluje problem małej ilości portów.
Tutaj pełna oferta ultrabooków biznesowych w naszym sklepie. W razie wątpliwości nasi konsultanci są zawsze do Państwa dyspozycji.
Jakiego ultrabooka kupić?
Na rynku jest wiele modeli skierowanych do najróżniejszych klientów. Intel oryginalnie określił sugerowaną cenę ultrabooków na rynku amerykańskim na ok. 1000 dolarów, ale w tej chwili można znaleźć sprzęt o wiele tańszy i o wiele droższy.

Nowoczesne, lekkie i eleganckie. Takie właśnie są ultrabooki.
Jednak cena nie jest, a przynajmniej być nie powinna, głównym kryterium przy wybieraniu ultrabooka. Jeśli oczekujemy od naszego nowego komputera konkretnych cech, np. wygodnej klawiatury lub dobrej jakości ekranu, powinniśmy sięgnąć po liczne recenzje, które możemy znaleźć np. na lab-kuzniewski.pl
Profesjonaliści poszukujący prestiżowych ultrabooków do prowadzenia biznesu chętnie wybierają modele z rodziny Toshiba Portege, powodzeniem cieszą się również ultrabooki Lenovo z serii ThinkPad oraz HP EliteBook. Wyraźnie różnią się one od swoich konsumenckich odpowiedników, gdyż, co warto podkreślić, różnice między maszynami przeznaczonymi dla odbiorcy domowego i biznesowego, są widoczne także w segmencie ultrabooków. Tak jak i w przypadku bardziej tradycyjnych laptopów, tak i tu modele biznesowe cechują się większą solidnością obudowy, co przy mobilnym sprzęcie ma niebagatelne znaczenie.
Czym są ultrabooki konwertowalne i hybrydowe?
Na rynku jest wiele modeli, które, będąc ultrabookami, oferują nieco więcej możliwości niż standardowa maszyna tego typu. Pomysł pojawił się na fali popularności tabletów. Wyobraźmy sobie notebooka, którego możemy obsługiwać za pomocą dotyku, a jednocześnie, gdy tylko potrzeba, możemy przemienić go w poręczny tablet. W zależności od sposobu w jaki dokonujemy zmiany, mamy do czynienia z ultrabookiem konwertowalnym lub hybrydowym. Więcej o takich konstrukcjach można poczytać w tym poradniku o tym, dosyć niezwykłym, typie komputera mobilnego.