Do pracy nad skomplikowanymi, wymagającymi projektami inżynierskimi większość przeciętnych laptopów się nie nadaje. Co więcej, w opinii wielu praktyków żaden laptop nie spełni oczekiwań konstruktora pracującego w środowiskach CAD, CAM czy MES, a odpowiednie stanowisko pracy najlepiej stworzyć ze stacji graficznej z prawdziwego zdarzenia oraz dobrego monitora. A jednak z wielu powodów część konstruktorów musi polegać na komputerach przenośnych.
Czym powinien charakteryzować się dobry laptop dla konstruktora? Na które parametry warto zwrócić szczególną uwagę tworząc swoje mobilne stanowisko pracy? Zapraszamy do lektury naszego przewodnika.

1. Wielordzeniowy procesor, pojemna pamięć RAM
Programy dla konstruktorów typu SolidWorks, AutoCAD, Autodesk, SolidEdge, Tekla, Pro/Engineer czy CATIA wymagają dużej ilości mocy obliczeniowej. Wymagania sprzętowe mogą się różnić w zależności od tego, na jakim poziomie zaawansowania są nasze projekty, ale producenci oprogramowania zalecają korzystanie z procesorów o ponadstandardowych parametrach.
W przypadku laptopów najlepszym rozwiązaniem dla konstruktorów są procesory dwurdzeniowe (np. Intel i5) oraz czterordzeniowe (np. Intel i7). Programy CAD/CAM/MES/3D potrafią wykorzystywać obecność wielu rdzeni do optymalizowania obliczeń, szczególnie przy renderingu.
Wielkim plusem w modelach wykorzystywanych w środowisku projektowania i modelowania jest również obfita pamięć podręczna. W specyfikacji producentów oprogramowania pojawiają się wartości 4-16 GB RAM w zależności od poziomu oczekiwanej wydajności.
Tutaj nasza oferta laptopów z procesorem Intel i5 oraz Intel i7. W mocne procesory wyposażone są między innymi laptopy HP ZBook oraz Dell Precision.
W razie pytań lub wątpliwości nasi konsultanci są zawsze do Państwa dyspozycji.

2. Rozdzielczość i technologia matrycy
Nie wszyscy konstruktorzy pracują z prototypami 3D czy zaawansowanymi wizualizacjami. Jeśli aspekt graficzny ich projektów nie jest aż tak ważny, można spokojnie postawić na maszyny z ekranami o rozdzielczości 1366x768 (HD). W raz ze wzrostem naszych wymagań warto stawiać na rozdzielczość 1600x900 (HD+) oraz 1920x1080 (Full HD).
Liczy się również rozmiar matrycy - najpraktyczniejsze laptopy do pracy w środowisku CAM/CAD/MES posiadają przekątną ekranu 14-17 cali, ze wskazaniem na wyższe wartości w tym przedziale. Niestety duże, bardzo wydajne laptopy potrafią sporo ważyć i być stosunkowo nieporęczne.
Większość konstruktorów, projektantów czy architektów najbardziej chwali sobie pracę na matowych matrycach - ich użytkownicy nie cierpią z powodu odblasków w mocno oświetlonych pomieszczeniach lub na zewnątrz.
Kompletny laptop dla wymagającego konstruktora powinien być wyposażony również w technologię IPS (polepszającą kąty widzenia) oraz DreamColor (polepszającą odwzorowanie kolorów).
Tutaj nasza oferta laptopów z rozdzielczością HD, rozdzielczością HD+ oraz rozdzielczością Full HD.
W razie pytań lub wątpliwości nasi konsultanci są zawsze do Państwa dyspozycji.

3. Dedykowana karta graficzna
Jeśli większość pracy konstruktora odbywa się w 2D (np. szkicowanie AutoCAD) oraz dokumentacji tekstowej, dedykowana karta graficzna może nie być konieczna. Tego typu zadania obsłuży z powodzeniem dobra karta zintegrowana.
Jeśli większość czasu działamy na projektach 3D, szczególnie tych bardziej złożonych i dynamicznych, nie obejdzie się bez dedykowanej karty graficznej, np. z rodziny nVidia Quadro czy FirePro. Dodatkowym plusem jest obecność w karcie systemu CUDA, który pozwala na przejęcie części obliczeń niezwiązanych z grafiką przez kartę graficzną, co wspomaga wydajność ogólną komputera.
Tutaj nasza oferta mobilnych stacji roboczych dla najbardziej wymagających użytkowników.
W razie pytań lub wątpliwości nasi konsultanci są zawsze do Państwa dyspozycji.
4. Szybki, cichy, bezpieczny dysk twardy
Większość standardowych laptopów jest wyposażona w dysk talerzowy - to tańsze, ale głośniejsze, wolniejsze i mniej bezpieczne rozwiązanie niż dysk SSD lub dysk hybrydowy łączący te dwie technologie. Jeśli zależy nam na szybszym i stabilniejszym dostępie do danych, warto wydać dodatkowe kilkaset złotych na model laptopa z SSD lub hybrydą SSD i HHD lub zlecić wymianę specjalistom. W kuzniewski.pl świadczymy usługę wymiany dysku talerzowego na SSD w cenie zakupu sprzętu.
Tutaj nasza oferta laptopów z dyskiem SSD.
W razie pytań lub wątpliwości nasi konsultanci są zawsze do Państwa dyspozycji.
Tutaj nasze poradniki o laptopach dla lekarzy, tłumaczy, księgowych, handlowców, budowlańców i sekretarek.