W pracy przedstawiciela handlowego mobilność to jeden z priorytetów. Częste spotkania z klientami poza siedzibą firmy i wyjazdy biznesowe to codzienność, do której warto się przygotować od strony technicznej. Na rynku dostępne jest kilka rodzajów komputerów przenośnych, od smartfonów poprzez tablety po laptopy, ale wydaje się, że to te ostatnie zapewniają mobilnemu handlowcowi i jego firmie najbardziej funkcjonalne narzędzie pracy i komunikacji. Szczególnie jeśli są dobrze dostosowane do potrzeb biznesu.
Jaki laptop sprawdzi się w pracy przedstawiciela handlowego? Jak wybrać dobrego laptopa dla handlowca? Zapraszamy na nasz praktyczny przewodnik dla kupujących.

1. Niewielkie rozmiary
Trudno sobie wyobrazić mobilnego przedstawiciela handlowego przemieszczającego się z laptopem o przekątnej ekranu 15 czy 17 cali. Typowy handlowiec potrzebuje niewielkiego, lekkiego komputera. Wydaje się, że optymalną przekątną ekranu będzie 11-13 cali, a waga nie powinna przekraczać 2 kilogramów. Interesującym rozwiązaniem dla kadry handlowców mogą być ultrabooki oraz laptopy konwertowalne - obie kategorie zostały stworzone z myślą o ponadprzeciętnej mobilności.
W każdym razie warto dobrać wymiary i inne parametry komputerów przenośnych do swoich konkretnych potrzeb - mogą w tym pomóc nasi konsultanci, którzy pozostają do Państwa dyspozycji.
2. Dłuższy czas pracy na baterii
Zaletą małych laptopów jest również ich dłuższy czas pracy na baterii w stosunku do większych modeli. Przy obecnym stanie technologii, można spokojnie celować w maszyny z żywotnością baterii na poziomie 6-8 godzin przy standardowym obciążeniu (internet, aplikacje biurowe, itp.). Dzięki temu będziemy mieć pewność, że przedstawiciel może pracować przez dłuższy okres bez źródła zasilania (np. w pociągu, na placu budowy). Wyniki testów baterii dla różnych laptopów biznesowych można znaleźć na naszym portalu technologicznym.
W razie pytań lub wątpliwości, nasi konsultanci są zawsze do Państwa dyspozycji.

3. Wytrzymałość i solidność
W przeciwieństwie do sprzętu przeznaczonego wyłącznie do pracy biurowej, laptopy dla handlowców mogą być dużo intensywniej eksploatowane. Są często przenoszone i używane w różnych warunkach, a co za tym idzie narażone na wstrząsy oraz urazy mechaniczne. Większość laptopów z klasy biznes (np. HP ProBook, HP EliteBook, Lenovo ThinkPad, Toshiba Tecra, Dell Vostro, Dell Latitude) charakteryzuje się podwyższoną jakością wykonania, przy ich produkcji stosowane są materiały i podzespoły z wyższej półki. Do tego dochodzi możliwość rozszerzenia gwarancji, włącznie z dojazdem serwisanta do usterki następnego dnia roboczego (next business day, on-site). Prawdopodobieństwo, że zostaniemy bez głównego narzędzia pracy i dostępu do danych jest w przypadku tych laptopów dużo niższe niż w modelach konsumenckich.
4. Kultura pracy i złącza
Wyższość laptopa nad smartfonem czy tabletem polega między innymi na obecności pełnowymiarowej klawiatury. Jeśli w grę wchodzi pisanie e-maili, praca z dokumentacją czy wprowadzanie danych w dużych ilościach, warto postawić na modele z solidną, wygodną klawiaturą oraz trochę większą przekątną ekranu.
Nie bez znaczenia są również poziom hałasu oraz temperatura wytwarzane przez podzespoły laptopa. Najlepiej pracuje się na cichych modelach z chłodnym panelem roboczym. Testy kultury pracy wielu laptopów biznesowych można znaleźć na naszym portalu technologicznym.
Od mobilnego laptopa można również wymagać praktycznego rozmieszczenia głównych złącz (USB, HDMI, VGA, DisplayPort). Ten element jest ważny szczególnie wtedy, gdy często podłączamy notebooka do rzutnika, zewnętrznego monitora lub innych urządzeń peryferyjnych.
5. Bezpieczeństwo danych
Kluczową sprawą w pracy handlowca jest również bezpieczeństwo danych na wypadek kradzieży laptopa. Większość notebooków biznesowych renomowanych producentów (Lenovo, Dell, HP, Toshiba) proponuje klientom dodatkowe rozwiązania związane z bezpieczeństwem. Chodzi przede wszystkim o czytniki linii papilarnych oraz moduły szyfrowania danych, które - odpowiednio skonfigurowane - mogą zapewnić handlowcom wysoki poziom bezpieczeństwa informacji na laptopach firmowych.
6. Dostęp do sieci
Standardem w praktycznie wszystkich notebookach na rynku jest obsługa internetu przez Wi-Fi - niestety w Polsce zasięg publicznych hotspotów pozostawia wiele do życzenia. Dlatego wielkim plusem w laptopie dla mobilnego handlowca, który potrzebuje dostępu do sieci, jest model 3G lub LTE. Nie jest to jednak standardowe wyposażenie każdego notebooka - tutaj oferta notebooków wyposażonych w modem w naszym sklepie.
Warto również przejrzeć praktyczne poradniki o laptopach dla tłumacza, grafika, projektanta CAD i lekarza.